شرکت طراحی و ساخت کلبه چوبی

زمانی که صحبت از کلبه‌ی چوبی می‌شود، غالب تمرکز ما بر روی کلبه‌های بسیار کوچکی است که بوی نم یا کپکِ چوب می‌دهند. امروزه با توجه به این که این نوع کلبه‌ها دوباره محبوبیت زیادی به دست آورده، به صورت تخصصی‌تر طراحی شده و انواع مختلفی دارند. در این مقاله به بررسی استاندارد‌ها ویلای چوبی می‌پردازیم و شرایط ساخت کلبه چوبی و خدمات طراحی ویلا چوبی را در گروه فرلی ویلا بررسی می‌کنیم.

شرکت طراحی و ساخت کلبه چوبی​
مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

بررسی زمین برای کلبه چوبی آماده

پیش از هرچیز اطمینان حاصل کنید که زمین شما شرایط خاکی پایدار دارد، در نزدیکی معدن نباشد، یا جنس خاک به گونه‌ای نباشد که به مصالح آسیب برساند؛ خاک اسیدی نباشد. همچنین خاک نباید روی مخازن طبیعی باشد. یکی از موارد دیگر انتخاب فونداسیون می‌باشد. فونداسیون ساختار پیچیده‌تری دارد و گونه‌های زیادی دارد. دوام ساختمان و همچنین ایمنی افراد ساکن در آن به انتخاب مناسب سازه بستگی دارد. اگر فونداسیون اشتباه انتخاب و ساخته شود، خانه دائماً مرطوب می شود و به سرعت قالبی روی دیوارها ظاهر می شود که باعث بوی پوسیدگی می شود؛ برای مثال اگر ذغال سنگ نارس در خاک غالب باشد، برای مدت طولانی خشک می شود و گیاهان روی آن ضعیف رشد می کنند یا اگر خاک حاوی درصد بالایی از رس باشد، به آرامی آب را از خود عبور می دهد و اگر آب به سطح برسد، زمین شروع به پوشیده شدن با پوسته ای با تراکم بالا می کند. اگر به دنبال کاهش هزینه‌ها هستید بهتر است ویلا یا کلبه‌ی خود را روی شیب احداث نکنید.

قیمت کلبه چوبی

اگر می‌خواهید یک کلبه چوبی آماده یا دست دوم بخرید، توصیه ما این است این کار را انجام ندهید. خیلی از کلبه‌ها موجود توسط افراد متخصص ساخته نشده، احتمال این که در ساخت از ستون با قطر نامناسب استفاده شده باشد یا زهکشی به صورت اصولی انجام نشده باشد وجود دارد. بهترین روش سفارش کلبه‌ی جوبی به صورت پیش ساخته یا ساخت ویلای چوبی در محل است. معمولا با هر بودجه‌ای شما می‌توانید یک کلبه چوبی داشته باشید، با انتخاب متریال اقتصادی و متراژ 30 متر مربع، قیمت ساخت هر مترمربع میانگین 16 میلیون می‌شود. این در حالیست که گاهی افراد برای فروش کلبه چوبی دست دوم، قیمتی بیش از این پیشنهاد می‌دهند.

قیمت کلبه چوبی​
سرعت ساخت بالا​

سرعت ساخت بالا

کلبه‌های چوبی جنگلی به خاطر سادگی در طراحی و حمل آسان چوب، خیلی سریع ساخته می‌شود. البته می‌توان از روش ساخت مدولار استفاده کرد، که در این صورت شما کمتر از یک ماه یک کلبه‌ی چوبی دنج و کاملا استاندارد خواهید داشت.

گزینه‌ی مناسب برای ساخت مجموعه‌ی گردشگری

کلبه‌های هر منطقه بسته به آب و هوا، فرهنگ، اقلیم آن منطقه، ظاهری متفاوت دارند. زمانی که شما به دنبال احداث مجموعه گردشگری هستید، می‌توانید با توجه به فرهنگ و اقلیم آن منطقه کلبه‌های خود را احداث کنید. تا علاوه بر جنبه‌ی اقتصادی، ظاهر مجموعه نیز برای شما یک تبلیغ به حساب بیاید. چراکه کلبه‌های بومی تداعی کننده‌ی طبیعت اطراف خود نیز هستند.

ویژگی منحصر به فرد چوب در معماری

مزیت دیگر مربوط به عایق است. وقتی عایق خانه را در نظر می گیریم، می بینیم که چوب به عنوان یک عایق عالی عمل می کند و در تمام فصول یک مزیت را ارائه می دهد. خانه های چوبی نه تنها از گرمای داخل محافظت می کنند بلکه به دلیل تنفس مواد طبیعی هوای خنک ایجاد می کنند. چوب که در تابستان از عبور گرما جلوگیری می کند در زمستان از عبور گرما از داخل به بیرون جلوگیری می کند. در محاسبات ثابت شده است که خانه های چوبی هزینه گرمایش را سالانه 60 درصد کاهش می دهد. لازم به گفتن است که عایق صدا نیز در چنین خانه هایی وجود دارد. متریال چوب به دلیل خاصیت جذب صدا اجازه ورود صدا به فضای شما را نمی دهد.

محوطه سازی مناسب کلبه‌های چوبی

اکثر کسانی که خواهان کلبه‌های تمام چوب هستند، به دنبال یک محوطه‌ی خاص هم برای ایجاد فضای دنج و امن هم برای اطراف آن هستند. انتخاب بیشتر افراد محوطه‌ی تمام سنگ است که در تضاد با چوب منظره‌ی چشم‌نوازی ایجاد کند. یا یک آبنمای طبیعی به جذاب‌تر شدن فضا کمک بسیاری میکند.

گزینه‌ی مناسب برای ساخت مجموعه‌ی گردشگری​

چرا باید کلبه چوبی را انتخاب کنیم؟

انتخاب کلبه چوبی برای زندگی یا استفاده در برخی از موارد خاص می‌تواند مزایای مختص خود را داشته باشد. البته برای هر فرد و موقعیت خاصی، مزایا و معایب مختص به آن وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند. در زیر برخی از مزایای انتخاب کلبه چوبی را ذکر می‌کنم:

1) رطوبت ایده آل برای سلامت انسان

بسیار مهم است که رطوبت در خانه در حد مطلوب باشد زیرا عفونت های باکتریایی با هوای بسیار مرطوب و بسیار خشک در محل پخش می شوند. در هوای مرطوب، کپک ها، قارچ ها و کنه ها رشد می کنند و در هوای بسیار خشک، خطر ابتلا به عفونت های تنفسی افزایش می یابد. مزیت کلبه چوبی در این است که دیوارهای آن می‌توانند رطوبت اضافی را از هوای داخل گرفته و در صورت خشک بودن هوا آن را دفع کنند و به حفظ تعادل کامل کمک کنند.

3) خنک‌ترین ویلاها در تابستان

در تابستان کلبه‌های چوبی بسیار خنک هستند، زیرا ساختار الیاف چوب قابلیت عبور هوا را در هر دو جهت دارد که باعث تهویه طبیعی و جلوگیری از گرم شدن داخل خانه می‌شود.

2) تازه ترین هوا

یکی از مهم‌ترین خواص چوب جامد، توانایی آن در چسباندن رطوبت در زمانی که سطح رطوبت بالا می رود و تخصیص مجدد رطوبت در زمان کاهش سطح رطوبت است. این تنظیم طبیعی رطوبت در داخل ویلا یا کلبه چوبی به ساکنان آن اجازه می دهد همیشه در هوای تازه نفس بکشند.

4) گرم‌ترین خانه‌ها در زمستان

از آنجایی که دیوارهای چوبی نوسانات رطوبت را پوشش می دهند، دمای مطبوع در خانه های چوبی در تمام فصول وجود دارد – در تابستان خنک است و در زمستان گرم است.
در فصل زمستان، کلبه‌های چوبی گرم‌ترین نوع سازه هستند زیرا چوب به دلیل چگالی کم طبیعی دارای بالاترین خاصیت عایق حرارتی است.

پروژه‌های ویلایی

مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

پرسش و پاسخ

چوبی که در ساخت کلبه‌های چوبی به کار می‌رود، فشرده شده است. شعله‌ور کردن چوب یا الیاف فشرده به راحتی امکان پذیر نیست، معمولا آتش‌سوزی از بافت سبک مانند پرده‌ها شروع می‌شود و به راحتی چوب‌ها درگیر آتش نمی‌شوند. یا در اصطلاح کند سوز هستند؛ در آتش‌سوزی‌های گسترده کند می‌سوزند.

بله، در صورت کهنه شدن ویلا امکان تعویض دیواره‌ها و الوار وجود دارد، ای در حالی است که الوار و مصالح قدیمی را می‌توانید بازیافت کنید یا آن‌ها را بفروشید.