شرکت طراحی و ساخت کلبه اسکیمویی

کلبه اسکیمویی یا ایگلو (Igloo)، در اصل سازه‌های گنبدی شکلی هستند که بسته به جغرافیایی که در آن قرار می‌گیرند، گنبد ژئودزیک اسم اصلی این سبک است پوسته کروی مشبک که از هم قرار گرفتن اشکال هندسی در کنار هم که پوشش بیرونی آن‌ها متفاوت است. به طور کلی ساخت اسکلت این کلبه‌ها از یک روش ثابت پیروی می‌کند و کاربری آن از بیمارستان، گلخانه، ویلا تا هتل جتی سالن همایش است.

شرکت طراحی و ساخت کلبه اسکیمویی
مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

ساختار اصلی کلبه اسکیمو

گنبد‌های ژئوزدیک از تناوب ویژه هندسی تشکیل شده‌اند. رایج‌ترین این تناوب‌ها 2وجه، 3وجه، 4وجه، 5وجه و 6وجه می‌باشد. که هرچه این عدد بزرگ‌تر باشد، میزان کروی بودن سازه بیشتر می‌شود. اما برای ساخت ویلا‌های ایگلو معمولا از 2 یا 3 وجهی استفاده می‌شود چراکه هزینه‌ی اجرایی 4 وجهی و بیشتر برای سازه‌های مسکونی توجیه اقتصادی ندارد. مخصوصا اگر ویلا‌ برای استفاده‌ی شخصی باشد.

اجزای سازه‌ی ژئوزدیک

  • سازه‌ اضلاع (struts) که می‌تواند از جنس؛ چوب، فلز، پلاستیک باشد و شبکه‌ی چند وجهی‌ها را به یکدیگر وصل کند.
  • هاب (Hub) به پایه‌هایی که ضلع‌ها را در راس به هم وصل میکند.
  • کاور از هر جنسی می‌تواند باشد، زمانی که هدف ما ساخت ویلا اسکیمویی است، این کاور از جنس شیشه یا چوب است.
  • فونداسیون معمولا از دال بتنی استفاده می‌شود. اگر ویلا به صورت پیش ساخته باشد از سکوی چوبی یا خود زمین هم می‌توان استفاده کرد.
ساختار اصلی کلبه اسکیمو

مزیت سازه اسکیمویی

اصلی‌ترین مزیت یک خانه اسکیمویی، مرتفع بودن آن است. ایجاد پنجره‌های سقفی در این سازه‌ها از دیگر ویلا‌ها ساده‌تر است، پس همواره نور طبیعی و تهویه‌ی طبیعی را همراه خود دارید. زمانی که ارتفاع این سازه‌ها به 4 متر برسد، میتوانید آن را دوبلکس کنید و در طبقات بالا اتاق خواب‌ها را قرار دهید (چنانچه به دنبال نقشه باز هستید.) از دیگر مزایا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام بالا

از دید آیرودینامیک، هر جریان هوا با ایگلو برخورد نمی‌کند، بلکه از سطح آن به راحتی می‌گذرد. که به این معنی است در هر شرایط آب و هوایی حتی با پوشش تمام شیشه نیز، مشکلی برایش پیش نمی‌آید.

تطبیق پذیر

برای هر سازه‌ای می‌توان از گنبد ژئوزدیک استفاده کرد، حیاط خلوت، گلخانه، مرغداری و در ابعاد وسیع تر به عنوان آمفی‌تئاتر و مجموعه گردشگری نیز قابل استفاده است.

صرفه‌جویی در انرژی

به دلیل ساختار شبه کروی، از لحاظ جذب نور و تهویه‌ی هوا، به بهترین شکل عمل کرده و نیاز به سیستم روشنایی یا تهویه مضاعف یا قوی‌ای نیست.

مقرون به صرفه

در متراژ ثابت نسبت به سازه‌های دیگر مصالح کمتری برای ساختش به کار میرود و از طرفی عمر طولانی‌تر نسبت به سازه‌های معمولی دارند.

معایب ایگلو

  • هر طراح و سازنده‌ای توانایی طراحی این سبک ویلا را ندارد. بسیار چالش‌برانگیز و نیازمند محاسبات دقیق و تخصص بالاست. حتی پیمانکار این سبک ویلا باید قبل تر با ساخت آن آشنایی کامل داشته باشد.
  • محدودیت در اجرای طراحی است. برای مثال امکان نصب تراس برای طبقه دوم وجود ندارد. ویلا اسکیمویی‌ها در همه‌ی مناطق ایران ممکن است مجوز ساخت نگیرد. پس پیش از اقدام از شهرداری استعلامات لازم را بگیرید.
  • بسته به این که کلبه اسکیمویی شما از چه متریالی پوشیده شده باشند، نیاز به مراقبت دارند. هرچند تا وقتی هاب و اضلاع سالم باشند، به پوشش آسیبی وارد نمی‌شود.

پروسه‌ی ساخت کلبه اسکیمویی

اولین موردی در ساخت کلبه ویلایی باید به آن توجه کنیم، مساحت آن است. هرچه مساحت بیشتر باشد، به نسبت ارتفاع کلبه نیز باید افزایش یابد. به طور حدودی در ازای هر دو متر ارتفاع سقف، مساحت کف 23 درصد افزایش پیدا می‌کند. زمانی که اسکلت کار تکمیل شود، با توجه به موقعیت قرار گیریش، از کاهگل، برگ، شیشه، کامپوزیت استفاده می‌شود.
مورد بعدی، تعداد وجه است. انتخاب 2 یا 3 وجهی بودن و حتی سبک کلبه اسکیمویی برای تعیین متریال اهمیت زیادی دارد. زمانی که struts و هاب‌ها جایگذاری شوند، برای پوشش بسته به محیطی که ویلا در آن قرار می‌گیرد می‌توان روکش بامبو (برای جنگل)، روکش پلیمری (سبک مدرن)، شیشه و چوب (سبک کلبه)، الوار چوب و کاهگل استفاده کرد.

زمان ساخت کلبه اسکیمویی

هر ایگلو با متراژ متوسط، 70 الی 80 متر مربع حدود 3 ماه زمان می‌برد. این با توجه به تعداد هاب‌ها و تعداد وجه‌های مشبک کلبه است. در صورتی که بخواهید، گنبد کروی‌تر یا دوبلکس داشته باشید، مدت زمان ساخت به 4 الی 5 ماه می‌رسد.

کاربری خانه گنبدی

قبل‌تر کاربری سازه‌های گنبدی تنها برای رصد‌خانه‌های کویری و مجتمع گردشگری بود. البته در حال حاضر که تکنولوژی ساخت این خانه‌ها پیشرفت کرده، هزینه‌های ساخت کمتر از پیش شده و امکان ساخت ویلا اسکیمویی برای اقامت خانوادگی هم مقرون به صرفه است.

جلوه‌ی گردشگری کلبه ایگلو

وقتی در مورد انتخاب ویلای گردشگری تردید دارید، شک نکنید که ایگلو در هر منطقه‌ای توریست، جذب می‌کند. هتل اسکیمویی یخی در شمال کانادا، ایسلند، و فنلاند بسیار مورد توجه است اما به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت در ایران امکان ساخت ایگلوی یخی دائمی وجود ندارد. از دلایلی که ویلا اسکیمویی برای مجموعه گردشگری انتخاب می‌شود، راحتی در قرارگیری و ایمن بودن آن است. در مورد ایمن بودن این سازه‌ها میتوانیم؛ هنگامی که زمین لرزه لوما پریتا در کوه های سانتا کروز در سال 1989 رخ داد و شدت آن 7.1 ریشتر بود را مثال زد. بیش از 500 خانه معمولی در این منطقه ویران شدند یا نیاز به تعمیر گسترده پیدا کردند. گفته می‌شود که تنها خانه ای که از آن زلزله در این منطقه جان سالم به در برد، خانه گنبدی ژئودزیکی اورگان بود و به عنوان پناهگاهی برای بازماندگان زلزله محلی راه اندازی شد.

پروژه‌های ویلایی

مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

پرسش و پاسخ

فرلی‌ویلا به دلیل داشتن 23 سال تجربه در زمینه‌ی ساخت هر نوع سازه‌ی معماری، امکان طراحی و ساخت انواع خانه‌های گنبدی را دارد.

چنانچه متراژ ایگلو شما کمتر از 35 متر باشد، بله قابل حمل است. همچنین چون به شدت در برابر ضربه مقام است، از ویلا پیش ساخته‌های عادی، تعداد جابه جایی بیشتری را تحمل می‌کند.