شرح پروژه

طراحی داخلی، چیدمان، دکوراسیون، فضای سبز

موقعیت

آبسرد

زیربنا

400 متر مربع (چهار خواب)

سال اجرا

پاییز 90

مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

نکته هایی برای طراحی ویلا در آبسرد

داشتن ویلا در مناطق خوش آب‌وهوا جذابیت بالایی دارد. وقتی به خانه‌های ویلایی فکر می‌کنیم، قاعدتاً به ‌دنبال ساختمان‌های حیاط دار در شهرهای شلوغ نیستیم. بلکه می‌خواهیم تا از فرصت چنین خانه‌هایی در منطقه‌ای خوش آب‌وهوا استفاده کنیم. طراحی ویلا در آبسرد استان تهران یکی از بهترین پیشنهادات است.
تهران شهر شلوغی است و زندگی دائمی در آن خسته‌ کننده است. به ‌هر حال باید فرصت کنید و برای چند روزی از این همهمه فاصله گرفته، حضور در خانه‌ای آرامش‌ بخش با آب‌وهوایی لطیف را تجربه کنید. اما قرار نیست تا برای بهره‌مندی از یک آخر هفته زیبا زحمت مسافرتی تمام‌ عیار را به جان بخرید. بلکه می‌توانید هوشمندانه از فرصت ویلاسازی در مناطق خوش آب‌وهوای اطراف تهران استفاده کنید. آبسرد یکی از همین مناطق خوش آب‌وهوا است. تا جاییکه حالا طراحی خانه ویلایی در آبسرد مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفته است.

آبسرد کجاست؟

آبسرد شهری کوچک در نزدیکی شهر دماوند است. این شهر از توابع شهرستان دماوند و استان تهران می‌باشد. این شهر زیبا در دامنه کوه‌های البرز خصوصاً پهنه وسیعی از دامنه زرین کوه قرار گرفته است.
شهرستان آبسرد در سال ۱۳۷۵ و با پیوستن سه روستای آبسرد، تاسکین و مرانک شکل‌ گرفته است. تا قبل ‌از سال ۱۳۷۵، آبسرد مرکز دهستان بزرگی به نام جمع آبرود بود. آبسرد شهرستانی کوچک است. کل مساحت این شهر ۹۳ کیلومتر مربع است. از طرفی یک شهر کم‌جمعیت نیز می‌باشد. زیرا کل جمعیت ساکن در آن به ‌زحمت از ده‌هزار نفر تجاوز می‌کند. اما یکی از بلندترین شهرهای ایران است. این شهر در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
آبسرد یکی از نزدیکترین مناطق خوش آب‌وهوا به تهران است. از طرفی یکی از زیباترین و جذاب‌ترین شهرهای اطراف تهران نیز می‌باشد. شهر آبسرد در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر تهران قرار دارد. یعنی اگر ساکن تهران باشید و بتوانید از هیاهوی همیشه شلوغ این شهر رها شوید، در عرض کمتر از یک ساعت می‌توانید هوای همیشه خنک و طبیعت همیشه جذاب شهر آبسرد را تجربه کنید.

چرا طراحی ویلا در آبسرد؟

در معرفی ساده متوجه شدیم که آبسرد شهری خوش‌ آب‌وهوا در نزدیکی تهران است. حالا اگر ساکن تهران خیلی شلوغ هستید و می‌خواهید آخر هفته‌هایی آرام‌تر را تجربه کنید، آیا بهره‌مندی از فضای جذاب این شهر البرز نشین را تجربه نمی‌کنید؟
شهر آبسرد تمام جذابیت‌های کافی طراحی ویلا را دارد. این شهر خوش آب‌وهوا درست در کنار شهر شلوغ تهران قرار دارد. دسترسی به آن ساده است و تمام مسیر برای رسیدن به شهر آبسرد یک بزرگراه مدرن می‌باشد. از طرفی این شهر آب‌وهوایی لطیف و بهشتی دارد. حتی در گرمترین روزهای سال، هوای آبسرد از خنکی نمی‌افتد. اما در ایام زمستان شما را به‌ معنای واقعی کلمه در تکاپوی ایام برفی نگه‌ می‌دارد. خلاصه زندگی در آبسرد جذابیتی دارد که شما را از تهران و دیگر شهرهای شلوغ تا آنجا بکشاند.
قیمت ملک در آبسرد به‌ مراتب از دیگر مناطق خوش آب‌وهوای اطراف تهران ارزان‌تر است. از طرفی دسترسی به مراکز تأمین مصالح ساده است که باعث سهولت طراحی خانه ویلایی در آبسرد می‌شود. این شهر مستعد رشد و توسعه قابل‌ توجه آن‌هم در آینده‌ای نزدیک است. بنابراین یکی از بهترین شهرها با هدف سرمایه‌گذاری ملک و مسکن می‌باشد.

محله‌های شهر آبسرد را می‌شناسید؟

آبسرد شهر کوچکی است که از کنار هم قرار گرفتن چند روستا شکل‌ گرفته است. در کل این شهر فضای بزرگی از جولان محله‌های بی‌شمار نیست. کل محله‌های شهر آبسرد به‌ قرار زیر هستند:

 • کوی لاله و گلایول
 • محله مرکزی آبسرد
 • محله زرشکدار
 • قلعه آقا باش
 • کوی بنیاد مسکن
 • محله نارنج و انتفاضه
 • محله قلعه کهنه
 • روستاهای اتابک شمس، بیدک، اهران
 • کوی پزشکان و الهیه

طراحی ویلا در آبسرد متداول است و در این سال‌های اخیر باعث رشد سریع ساختار شهری شده ‌است. اما معمولاً ویلا سازی‌ها در محله کوی پزشکان و الهیه این شهر انجام می‌شود. این محل در محله‌ها در شمال غرب و شمال شرق از حریم اصلی شهر آبسرد قرار دارند. به نوعی مناطق خوش آب‌وهوا در جوار کوه‌های البرز از شهر آبسرد مورد توجه ویلاسازی ها قرار گرفته است.

جاذبه‌های شهر آبسرد چه هستند؟

 • آبشار آیینه ورزان:

این آبشار در نزدیکی شهر آبسرد و در کنار روستای آیینه ورزان قرار دارد. این آبشار زیبا فراتر از شهر آبسرد در لیست جاذبه‌های طبیعی استان تهران قرار می‌گیرد. برای تماشای این آبشار باید در حدود ۲ ساعت پیاده‌روی کنید.

 • پارک تل حاجی:

این پارک بزرگ با مساحت ۱۳.۵ هکتار در زمینی بلند مسلط به فضای شهر طراحی ‌شده است. وقتی در پارک تل حاجی باشید، به ‌راحتی از چشم‌انداز کل شهر آبسرد برخوردار هستید.

آب‌وهوای شهر آبسرد

آب‌وهوای شهر آبسرد اصلی‌ترین بهانه برای طراحی ویلا در آبسرد می‌باشد. این شهر در ارتفاعات زرین کوه در جوار رشته‌کوه‌های اطراف دماوند است. شهری واقع در ارتفاعی بلند که آب‌وهوایی سردسیر را تجربه می‌کند. آبسرد از دیرباز یکی از مناطق ییلاقی شرق تهران بوده ‌است. به شکلی که در ایام گرم سال همیشه مورد توجه قرار گرفته است.
آب‌وهوا در شهر آبسرد متغیر است. در فصل سرد سال زمستان واقعی را تجربه می‌کنید. زمستانی که گاهاً جان‌فرسا می‌شود. اما در ایام نیمه اول سال با آب‌وهوایی لطیف و دل‌نواز روبه‌رو هستیم. آبسرد روزهای بسیار سرد زیادی را تجربه کرده ‌است. دمای زیر منفی ۷ درجه در ایام زمستانی این شهر عادی است. اما این شهر روزهای گرم خیلی کمی را تجربه می‌کند. در گرم‌ترین روزهای سال دمای این شهر بیشتر از ۳۰ درجه نیست.

نکته‌هایی برای طراحی و ساخت خانه ویلایی در آبسرد

در این سال‌های اخیر شهر آبسرد به مانند دیگر مناطق خوش آب‌وهوای اطراف تهران مورد توجه قرار گرفته است. حالا خیلی‌ها علاقه دارند تا در این شهر خوش آب‌وهوا صاحب یک خانه ویلایی تمام ‌عیار باشند. برای خرید ویلا و یا طراحی ویلا در آبسرد نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • در هنگام خرید ویلا و یا زمین حتماً به موقعیت جغرافیایی و حدود ملک توجه کنید. شهرداری آبسرد محدودیت‌های خاصی برای خانه‌سازی ندارد. اما به ‌هر حال آیین‌نامه مخصوص خود را تدوین کرده ‌است و نسبت‌ به همه اراضی اطراف شهر نگاه یکسانی ندارد. بهتر است قبل ‌از خرید ملک و یا زمین تحقیقات لازم برای اطمینان از عدم مشکلات شهری را انجام دهید.
 • به فکر تأمین آب باشید. در حین مراحل طراحی ویلا در آبسرد حتماً بحث تأمین آب را جدی بگیرید. در سال‌های اخیر تعداد چاه‌های عمیق شهر زیاد شده ‌است و حالا در این شهر با مشکل تأمین آب مواجه هستیم. از طرفی شهرداری نسبت ‌به حفر چاه‌های جدید قوانین محدود کننده‌ای دارد که بهتر است تحت مشاوره با افراد آگاه برای ساخت ویلا اقدام کنید.
 • مراقب باشید که در دام کلاهبردارها و شیادان نیافتید. متأسفانه بازار داغ خانه‌سازی در آبسرد مسیر سواستفاده افراد سودجو را باز است. سندهای جعلی برای فروش زمین‌های مشکل‌دار در این شهر متداول است. در هر صورت با بررسی تمامی جوانب و انجام تحقیقات کافی برای خرید ملک و زمین در شهر آبسرد اقدام کنید.
 • در طراحی ویلا هوای سرد منطقه را در نظر داشته باشید. اگر چه این شهر در تابستان آب‌وهوای مطلوبی دارد؛ اما در ایام زمستان با سرمای جان سختی دست‌وپنجه نرم می‌کند. سرمایی که حتی می‌تواند بافت ساختمان‌های غیرتخصصی را تخریب کند. متأسفانه بسیاری از سازندگان ویلا شرایط آب‌وهوایی منطقه را در نظر نمی‌گیرند. لذا خانه‌های خود را مطابق با سلایق خود و یا شهرهای معمول می‌سازند. عدم آگاهی از شرایط آب‌وهوایی سرد منطقه تبعات سنگینی دارد. بارها مشاهده شده ‌است که ساختمان‌های زیادی بر اثر سرمای سخت منطقه و به ‌خاطر عدم طراحی مناسب در هوای سرد تخریب شده‌اند.
 • از بازار ملک در شهر آبسرد اطلاعات کافی داشته باشید. شهر آبسرد از ۳ بخش مجزا تشکیل شده ‌است. منطقه کیلان در جنوب شهر و دهستان اسیر شیوه در شمال این شهر قرار دارند. شرایط معاملات ملکی و حتی قوانین ساخت‌وساز ویلایی در این مناطق از شمال تا جنوب و مرکز شهر آبسرد متفاوت است.

نکته‌هایی از روش ویلاسازی در آبسرد

ویلاسازی در آبسرد با ویلاسازی در دیگر مناطق خوش آب‌وهوا متفاوت است. چرا که قرار است ویلایی را در یک منطقه نیمه کوهستانی در ارتفاع بلند با هوای خیلی سرد طراحی کرده و بسازیم. طراحی ویلا در آبسرد علاوه‌بر جذابیت‌هایش، مستعد تهدیدهایی نیز می‌باشد. بسیاری از پیمانکاران روش طراحی خانه‌ها در آب‌وهوایی کوهستانی و یا هوای خیلی سرد را رعایت نمی‌کنند. اما آب‌وهوای نامساعد چیزی نیست که بخواهید به‌ سادگی از کنار آن عبور کنید. 

الزامات مهم در مورد اقلیم روستای آبسرد

 • شهر آبسرد به دلیل بارندگی زیاد و یا آب شدن برف‌های بالادست کوه ها مستعد سیلاب است. لذا باید در نقشه برداری زمین‌ها حین طراحی ویلا در آبسرد هر گونه احتمال وقوع سیلاب‌ها را پیش ‌بینی کنید.
 • این شهر منطقه‌ای فراخ در میان کوه‌های بلند البرز است که مستعد وزش بادهای سنگین است. برای طراحی ویلا در آبسرد باید متوجه وزش بادهای سرد زمستانی باشید. به شکلی که جهت خانه به سمت باد قرار نگرفته باشد.
 • شهر آبسرد در ارتفاع ۱۹۰۰ متری قرار دارد. شهری که سرمای طاقت ‌فرسای آن معروف است. لذا خانه‌ها باید با حداکثر قابلیت نورگیری و بهره‌مندی از گرمای خورشید طراحی ‌شده باشند.
 • اگر چه ایده‌ی بهره‌مندی از پنجره‌های بزرگ در ویلاسازی متداول است؛ اما بهتر است در آب‌وهوای سرد شهر آبسرد نسبت ‌به جانمایی پنجره‌های سرتاسری حساب‌ شده‌تر اقدام کنیم.
 • طراحی پلن چنین ساختمان‌هایی باید تمرکزگرا باشد. به شکلی که فضاهای متنوع ساختمان در یک محوریت مرکزی قرار گیرند. چنین ساختمان‌هایی می‌توانند شرایط بسیار سرد آب‌وهوای نامساعد زمستان را تحمل کنند.
 • توصیه می‌شود که در طراحی پلن چنین خانه‌هایی از اصول ساختمان‌های کوهستانی تبعیت کنید. مثلاً اتاق‌های خواب در طبقه پایین و پذیرایی در بخش بالایی ساختمان باشد. هر چند بهره‌مندی از ساختمان‌های تک طبقه و یا کم‌ارتفاع در آب‌وهوای سرد آبسرد انتخاب مناسب‌تری است.
 • برای استفاده از مصالح مانند سیمان و بتن باید ملاحظات فنی ساخت ساختمان‌ها در هوای سرد را رعایت کنید. هر چند سنگ، بهترین مصالح ساخت و طراحی ویلا در آبسرد می‌باشد.

سخن پایانی طراحی ویلا در آبسرد

آبسرد یکی از جذاب‌ترین شهرهای اطراف تهران است. با اندک فاصله به ‌راحتی می‌توانید از همهمه‌ی شلوغ شهر تهران وارد یک جغرافیایی خوش آب‌وهوای البرز نشین شوید. این نزدیکی مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفته است و حالا طراحی ویلا در آبسرد رونق زیادی دارد. اما در این زمینه باید تحقیقات لازم و کافی را انجام دهید. اگر قصد طراحی خانه ویلایی در آبسرد را دارید، توصیه می‌کنیم که در مورد تمامی محله‌ها و همچنین ساختار شهری و قوانین شهرداری آن منطقه تحقیق کنید. حتماً قبل ‌از خرید هر زمین در مورد اصالت اسناد مالکیت آن و عدم مشکلات حقوقی آن اطمینان کسب نمایید. اما در فاز طراحی لازم است تا ملاحظات ساخت خانه در یک آب‌وهوای زمستانی را رعایت کنید. روزهای سرد شهر آبسرد خیلی زود فرا می‌رسند و اگر برنامه‌ای برای مواجه شدن با آن نداشته باشید، قطعاً اسیر مشکلات زیادی می‌شوید. از طرفی برای طراحی ویلا در آبسرد فرصت روزهای گرم سال را از دست ندهید. شش‌ ماهه اول سال تنها فرصت ساختن مقدمات ویلا و طی شدن پروسه ساخت تا قبل ‌از روزهای سرد زمستان است. برای طراحی و ساخت ویلا در آبسرد می توانید از خدمات تخصصی گروه فرلی ویلا استفاده کنید. فرلی ویلا مجری پروژه های ویلا سازی در اطراف تهران است و به شما در مراحل اخذ مجوز تا طراحی و طی شدن فاز ساخت خدمات لازم را ارائه خواهد کرد.

از دیگر پروژه های ما دیدن بفرمایید

5/5 - (1 امتیاز)