شرح پروژه

طراحی معماری ویلا، نما و محوطه

موقعیت

گردنه حیران

زیربنا

100 متر مربع (دو خواب)

مشاوره فرلی ویلا

همین الان مشاوره بگیرید

راهنمای جامع طراحی ویلا سوئیسی

بهره‌مندی از ایده‌های نوین، خاص و البته زیبا و هیجان‌انگیز در طراحی خانه‌های ویلایی همواره مورد توجه بوده ‌است. هر کسی علاقه دارد تا صاحب یک ویلای کارآمد با معماری خلاقانه باشد. در عین ‌حال ایده‌های طراحی ویلاهای ارزان ‌قیمت که به ‌سرعت ساخته می‌شوند، در این سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده ‌است. اگر تمامی این ویژگی‌ها را یک‌جا می‌خواهید، طراحی ویلا سوئیسی بهترین پیشنهاد است.
طراحی ویلا مثلثی یا همان معماری بر پایه خانه‌های کوچک سوئیسی در واقع یک سبک مدرن از روش سازه‌های پیش ‌ساخته است. ویلا سوئیسی بر پایه بنایی مثلثی ‌شکل ساخته می‌شود و در کل سازه‌ای سبک با ارتفاع کوتاه و مساحت نه ‌چندان بزرگ است که سقف و جداره‌های سازه طراحی یکپارچه‌ای دارند. اگر چه سوئیسی‌ها در ایام گذشته از این روش خانه سازی در جنگل‌های خود برای ساخت کلبه‌های ساده استفاده می‌کردند؛ اما حالا ایده جذاب آنها تبدیل به یکی از معروف‌ترین سبک‌های مدرن ویلاسازی شده ‌است. در این مقاله از گروه فرلی ویلا به اصول پایه طراحی ویلا A فریم می‌پردازیم.

ویلا سوئیسی چیست؟

ویلا سوییسی چیست؟ نگاهی به سازه‌های A فریم

ویلا سوئیسی خانه‌هایی بر پایه فرم هندسی مثلثی‌ شکل هستند. ایده‌های اولیه ساخت چنین سازه‌هایی خیلی ساده با الگوی قرار دادن الوارهایی بزرگ بر اسکلتی ساخته‌ شده از ۲ یا ۴ ستون بوده‌ است، به شکلی که تمام نمای بیرونی خانه یک سقف بزرگ مثلثی‌ شکل است.
ویلا سوئیسی روش خانه‌سازی اروپایی‌ها در دل جنگل‌هایشان بود که در نهایت سادگی برای ساخت خانه‌هایی سریع، کوچک و کاملاً ساده استفاده می‌شد. این سازه‌های مثلثی در ابعاد کوچک یک طبقه هستند که در ابعاد بزرگ می‌توانیم در حد فاصل کنج بالایی فضای مثلثی زیر سقف یک طبقه‌ی دوم را دایر کنیم تا از بیرون ساختمان نمایی شبیه به حرف A انگلیسی پیدا کند. برای همین است که گاهاً این نوع ساختمان‌ها را ویلا A فریم نیز می‌نامند.
از نگاه معماری، طراحی ویلا مثلثی تفاوت‌های کاملی با دیگر انواع سبک‌های خانه‌سازی دارد. تا جاییکه خود به‌ تنهایی می‌تواند سبک مستقل از طراحی سازه‌های مسکونی باشد. در عین ‌حال این خانه‌های مثلثی ‌شکل از انعطاف بالایی در طراحی کوچک برای ساخت کلبه تا طراحی بزرگ با ابعاد یک خانه‌ی ویلایی کامل و مدرن را دارند. آنچه مسلم است، ویلا سوئیسی سبکی برجسته در معماری مدرن محسوب می‌شود که در طراحی آن تقریباً تمامی هنجارهای معماری کلاسیک را زیر پا می‌گذاریم.

ویژگی‌های معماری خانه‌های مثلثی

خاص بودن با ظاهر مثلثی شده در نمایی کاملاً ساده اما زیبا اصلی‌ترین ویژگی معماری خانه‌های مثلثی است. این نوع معماری کاملاً مستقل از دنیای شناخته‌ شده خانه‌سازی‌ها ایجاد شده ‌است و دائماً در حال تکامل است. بخش‌های جانبی ویلاهای سوئیسی تماماً در پیکره سقفی مثلثی شکل طراحی ‌شده است و معمولاً دارای یک یا دو پنجره در بخش‌های جانبی هستند. اما در نمای مقابل درست در حد فاصل فضای مثلثی ‌شکل زیر سقف از انعطاف بالایی در معماری برخوردار هستند.
معمولاً نماهای مقابل و پشت این ساختمان‌ها از فضای زیر سقف را با استفاده از پنجره‌های بزرگ و سرتاسری طراحی می‌کنند. این نوع طراحی باعث هجوم بی‌وقفه نور طبیعی در ساختمان خواهد شد. در عین ‌حال از ویوی کامل فضای بیرون ساختمان برخوردار هستیم.
ویلا سوئیسی ساختمان‌هایی در ابعاد کوچک و به ‌ظاهر عجیب ‌و غریب هستند که طراحی مدرن و ساده با حس و حالی از هیجان دارند که فضای داخلی آنها در حجم بی‌پایانی از نور طبیعی غرق می‌شود. از طرفی کاملاً مناسب ساخت در زمین‌های کوچک، فضاهای جنگلی، مناطق با دسترسی دشوار طراحی می‌شوند.

مزایای طراحی ویلا سوئیسی

ویلا سوئیسی یک سبک مدرن معماری است که بر پایه بهره‌مندی از سازه‌های پیش ساخته برای طراحی خانه‌های کوچک در فضاهای روستایی و همسو با محیط طبیعی توسعه پیدا کرده ‌است. لذا اگر در تکاپوی بهره‌مندی از یک خانه‌ی ویلایی بسیار بزرگ با حضور امکانات کامل و فضاهای متنوع هستید، قاعدتاً بهتر است قید طراحی ویلا مثلثی را بزنید. اما اگر برای بهره‌مندی از یک خانه‌ی کوچک اما مدرن و شیک با معماری متفاوت و هیجانی برنامه‌ریزی می‌کنید، ساخت ویلا A فریم مناسب شما است. مزایای طراحی ویلا مثلثی به قرار زیر است:

مزایای طراحی ویلا سوئیسی

  • در دسته‌بندی ویلا پیش ‌ساخته قرار می‌گیرند که به ‌سرعت ساخته می‌شوند.
  • طراحی ساده با بهره‌مندی از متریال‌های کم دارند.
  • هزینه طراحی و ساخت آنها کم است.
  • در مقابل زلزله مقاوم هستند.
  • قابلیت جابه‌جایی دارند.
  • مناسب طراحی در زمین‌های کوچک، زمین‌های شیب‌دار، زمین‌های جنگلی و بارانی هستند.
  • ظاهر مدرن و هیجان‌ انگیزی دارند.

با وجود تمام مزایایی که مطرح کرده‌ایم، طراحی ویلا سوییسی معایب و یا محدودیت‌هایی نیز دارد. مثلاً این سازه‌های مثلثی را نمی‌توانیم در ابعاد خیلی بزرگ و یا تعداد طبقات زیاد بسازیم. عموم آنها در دو طبقه هستند که طبقه‌ی دوم چیزی بیشتر از یک اتاق کوچک مثلثی ‌شکل نیست. با این ‌وجود ایده طراحی ویلا A فریم همیشه جذاب است و می‌تواند نظر خیلی‌ها برای خانه‌سازی ارزان ‌قیمت، سریع و ساده در زمین‌های کوچک و جنگلی را تأمین نماید.

نگاهی به پلان ویلا سوئیسی

خانه‌هایی سوییسی در نمای مثلثی‌ شکل با قرارگیری سقفی کاملاً شیب‌دار و یکپارچه ساخته می‌شوند و قرار است تا از فضای مثلثی شده در بخش زیرین همین سقف بلند و شیب‌دار استفاده کنیم. به ‌ظاهر کل فضا کوچک به‌ نظر می‌رسد و یا نمی‌توان یک ساختار هدفمند و منسجم از خانه‌ای با تمام فضاهای مفید را در زیر دیوارهای شیب‌دار از چنین سازه‌هایی دایر کرد. اما همه ‌چیز در گرو ابعاد سقف بلند خانه‌های مثلثی‌ شکل است.
اگر این سقف را کوتاه با پهنای کوچکی طراحی کنید، قاعدتاً به فضایی محدود در اندازه‌های یک کلبه‌ی جنگلی دسترسی دارید. اما اگر پهنای دو جهت شیب‌دار سقف مثلثی را بزرگ و ارتفاع آنها را بلند در نظر بگیریم، به مساحت قابل‌ توجه برای جانمایی یک خانه تمام ‌عیار دسترسی داریم.
از آنجا که در این مقاله هدف ما کنکاش در طراحی ویلا سوییسی است، لذا الگوی پلان در سازه‌های بزرگ سوئیسی را دنبال می‌کنیم. کلبه‌های سوییسی چیزی جز یک یا دو اتاق در طراحی پلان ندارند. اما برای طراحی پلان ویلا سوئیسی می‌توانید از تمامی فضاهای مفید مانند پذیرایی، غذاخوری، آشپزخانه، توالت، لابی، حمام، اتاق‌خواب، تراس استفاده کنید.

اصول طراحی پلان ویلا سوئیسی

تقریباً تمامی ویلاهای سوئیسی را با طرح A فریم می‌سازند که دارای فضایی مناسب در بخش بالایی زیرین سقف شیب‌دار است. لذا در طراحی پلان به چگونگی دسترسی مفید و ساده از طبقه اول تا طبقه دوم پرداخته می‌شود. این کار معمولاً با جانمایی یک راه‌پله در بخش میانی اما رو به نمای پشتی ساختمان انجام می‌شود.
پلان ویلا سوییسی کاملاً مستعد طراحی تراس‌های دل‌باز است و معمولاً معماران از همان بخش نمای مقابل هنگام ورود به ساختمان برای جای‌گذاری همین تراس دل‌باز استفاده می‌کنند. حتی در طبقه دوم نیز می‌توانیم یک بخش بالکن مانند کوچک اما جذاب بیافرینیم. در عین ‌حال می‌توانیم از امتداد سقف شیب‌دار سازه برای پوشاندن فضای تراس استفاده کنیم.
بهره‌مندی از نور طبیعی اصول طراحی ویلا سوییسی است. بنابراین تا جاییکه امکان داشته باشد معمولاً در نمای مقابل و پشتی ساختمان از پنجره‌های بزرگ استفاده می‌شود. اما حتی می‌توانیم در پهنه بلند سقف شیب‌دار و مثلثی ‌شکل سازه نیز از پنجره‌هایی کوچک استفاده کنیم. در برخی از ایده‌ها برای طراحی فضاهای جانبی کنار سقف شیب‌دار از بازشوهایی در پهنه دیواره شیب‌دار سازه استفاده ‌شده است. به ‌این ‌ترتیب می‌توان فضای مثلثی ‌شکل را از کناره‌ها بسط داد و فضاهای کاربردی دیگری را به سازه اصلی اضافه کرد.

نما سازی در طراحی ویلا سوئیسی

ویلاهای سوئیسی با آن ظاهر مثلثی ‌شکل خود به ‌تنهایی صاحب نمایی خاص و متفاوت هستند. معماران نیز از همین ویژگی مثلثی ‌شکل سازه برای تکمیل نماسازی ساختمان و بهره‌مندی از ایده‌هایی جذاب و خلاقانه استفاده می‌کنند.
ویلا سوئیسی نوعی سبک معماری در ایده‌های مدرن خانه‌های کوچک جنگلی و یا ویلاهای دل‌باز روستایی است. بنابراین در نماسازی این ساختمان‌ها نیز کاملاً وابسته به تفکرات مدرن و مینیمال شده هستیم. معمولاً به ‌ندرت از ایده‌های کلاسیک و یا نئوکلاسیک در طراحی نمای ساختمان‌های سوییسی استفاده می‌شود. اما به ‌خوبی می‌توانیم هر سبک و روش از معماری مدرن را در این نوع ویلاها اجرا کنیم.
از آنجا که ویلا سوئیسی مظهر همراهی با طبیعت و بهره‌مندی از خانه‌هایی روستایی و جنگلی است، قاعدتاً هر نوع نماسازی با بهره‌مندی از المان‌های روستایی و جنگلی اما با ایده‌های مدرن و مینیمال شده در این ساختمان‌ها جذاب است. لذا عموماً از عناصر چوبی و یا تلفیقی از چوب و فلز با حضور پنجره‌های بزرگ و سرتاسری برای نماسازی ویلاهای سوئیسی استفاده می‌کنند.

نما سازی در طراحی ویلا سوئیسی

روش‌های طراحی ویلا سوئیسی

این ساختمان‌های مثلثی‌ شکل را از نظر نوع روش طراحی و عملیات اجرایی و چگونگی ساخت در دو گروه متفاوت قرار می‌دهند:

  • طراحی ویلا مثلثی پیش ساخته قابل حمل

تمامی قطعات این نوع ویلا در محل کارخانه طراحی ‌شده و برای ساخت و سرهم کردن به مانند یک پازل از ساختمان‌های پیش‌ ساخته به محل پروژه ارسال می‌شود. از آنجا که تمامی قطعات کارخانه‌ای هستند، این ساختمان‌ها به‌ راحتی قابلیت دمونتاژ شدن دارند و می‌توانیم آنها را جابه‌جا کنیم. اما در کل مناسب طراحی ویلا سوئیسی در ابعاد کوچک خصوصاً ساخت کلبه‌های سوییسی هستند.

  • طراحی ویلا مثلثی پیش‌ ساخته غیر قابل حمل

تنها بخش‌هایی از این سازه که قاعدتاً قسمت‌هایی از اسکلت اصلی سازه است را در محل کارخانه و یا کارگاه می‌سازند و با انتقال به محل پروژه این قطعات پیش ‌ساخته را سرهم می‌کنند. تمامی بخش‌های الحاقی نیز در محل پروژه بر روی اسکلت اصلی سازه اضافه می‌شود. این نوع طراحی ویلا سوئیسی غیر قابل حمل است، اما کاملاً مناسب طراحی و ساخت ویلاهای بزرگ با جانمایی فضاهای کامل یک خانه ویلایی هستند.

مراحل طراحی ویلا سوئیسی

طراحی پلان ویلا سوییسی قاعدتاً اولین قدم برای ساخت چنین ساختمان‌هایی است که توسط مهندس معمار و با بازدید دقیق از محل پروژه انجام می‌شود. در محل پروژه شرایط کلی محیط از جمله موقعیت جغرافیایی، مسیر گردش نور خورشید در طول روز، بهره‌مندی از مناظر طبیعی و حتی چگونگی وزش باد مورد بررسی قرار می‌گیرد تا با استفاده از این اطلاعات برای طراحی ویلا مثلثی و چگونگی جهت‌گیری سازه تصمیم گیری شود.
در پایان این مرحله یک پلان کلی از ساختمان مثلثی تهیه می‌شود که نگاهی مقدماتی برای پوشش انتظارات کارفرما با در نظر گرفتن تمامی شرایط محیط اقلیمی و جغرافیایی محل پروژه است. پس ‌از تبادل نظر میان معمار و کارفرما اصلاحات لازم انجام ‌شده تا در نهایت پلان نهایی طراحی ویلا A فریم تهیه شود. در قدم بعدی لازم است تا پلان تهیه شده از نگاه معماری را بررسی کرده و داده‌های فنی و عمرانی را استخراج کنیم تا تمامی نقشه‌ها و مستندات فنی و مهندسی شده‌ی سازه تهیه شود.
در آخر یک مقیاس واقعی و کاملاً مطابق با الگوهای مهندسی عمران از پلان نهایی ساختمان تهیه خواهد شد که در این نقشه‌ها به جزئیات کامل از اندازه‌ها و مقیاس‌ها پرداخته شده ‌است. از اطلاعات درج شده در این نقشه برای تهیه قطعات پیش‌ ساخته در محل کارخانه استفاده می‌کنند. قطعات پیش‌ ساخته طبق اندازه‌های دقیق پلان مهندسی شده‌ی سازه تولید می‌شوند تا در محل پروژه سر هم شوند.

دکوراسیون داخلی در ویلا سوئیسی

دکوراسیون و فضاسازی‌ها در ساختمان‌های سوئیسی با آن ظاهر مثلثی ‌شکل کاملاً متفاوت از ایده‌های رایج در دیگر سبک‌های دکوراسیون خانه‌های ویلایی است. در خانه‌هایی سوئیسی کلا با محدودیت فضا مواجه هستیم که با حضور دیواره‌های کج و زاویه‌دار دو چندان می‌شود. تمامی مساحت زیربنای خانه سوئیسی کوچک است و این در حالی است که بخشی از فضا به‌ علت حضور دیوارهای کج عملاً غیر قابل استفاده هستند. اما در همین مرحله خلاقیت به کمک ما می‌آید.
در دکوراسیون ویلا سوئیسی برای بهره‌مندی هر چه مفید و کاربردی از فضا استفاده می‌شود. اصولاً دکوراسیون و فضاسازی در این ساختمان‌ها ایده‌های مینیمال شده دارند. هر چه اجزای سازه ساده‌تر باشند و یا در ابعاد کوچکتر طراحی ‌شده باشند، قطعاً مفیدتر هستند. از طرفی معماران متوجه بخش‌های کنج در این ساختمان‌ها هستند و از این فضاهای به‌ ظاهر بی‌استفاده در فضای شیب‌دار زیر سقف برای جانمایی المان‌های متنوع محیطی مانند قرار دادن کمدها، کشوها، گنجه‌ها و یا جانمایی فضاهایی برای نشستن و حتی طراحی تخت‌خواب استفاده می‌کنند.
مرکز خانه‌های سوییسی محوریت طراحی پلان و دکوراسیون تا فضاسازی است. مرکز این خانه‌ها بلندترین مکان با فاصله‌ی کافی از دیوارهای کج ساختمان است که می‌توان از این فضا برای اتصال دیگر بخش‌های ساختمان به یکدیگر و یا محل عبور افراد و حتی ایجاد فضاهای اصلی ساختمان مانند اتاق نشیمن استفاده کرد.

جمع‌بندی

بدون تردید ویلا سوییسی یکی از جذاب‌ترین ایده‌های مدرن در طراحی ساختمان‌های نسل نوین است. این ساختمان‌های به‌ ظاهر ساده آن‌قدر جذاب و متفاوت هستند که در این سال‌های اخیر کاملاً در کانون توجه باشند. از طرفی سازه‌هایی کاملاً مطابق با طراحی ویلا در زمین‌های کوچک و یا زمین‌ها با فرم هندسی غیرمعمول هستند. در عین ‌حال مناسب کسانی است که برای طراحی ویلا بودجه‌ی محدودی دارند و می‌خواهند تا کل پروژه به‌ سرعت اجرا شود.
خلاصه ایده ویلا سوئیسی قدرت مانور بالایی برای ایجاد خانه‌های مدرن، کوچک، ارزان ‌قیمت اما جذاب و زیبا است. لکن این ساختمان‌های به‌ ظاهر ساده را دست‌ کم نگیرید و لازم است تا در نگاهی حرفه‌ای برای طراحی ویلا سوئیسی اقدام کنید. نگاه مهندسی در اسکلت‌سازی و ساخت سازه‌های A فریم متفاوت از روش‌های کلاسیک است. حتی چگونگی طراحی پلان ویلا سوییسی در دنیایی کاملاً متفاوت از روش‌های کلاسیک سیر می‌کند. برای طراحی ویلا سوئیسی با ایده‌های خلاقانه و روش‌های کاملاً مهندسی شده به هنر معماران برجسته و باتجربه در این زمینه نیاز دارید. برای بهره‌مندی از خدمات طراحی ویلا مثلثی می‌توانید از خدمات گروه فرلی ویلا بهره‌مند شوید.

از دیگر پروژه های ما دیدن بفرمایید

4.9/5 - (7 امتیاز)