8 نکته برای دکوراسیون ویلا کوچک

ویلاهای کوچک را به مانند ساختمان‌های بزرگ دیزاین نکنید. چرا که باید هنرمندانه از تکنیک‌های دکوراسیون ویلا کوچک برای هر چه بزرگتر نشان‌ دادن فضای ساختمان استفاده کنید. در عین ‌حال وسایل و ملزومات دست‌ و پاگیر نباشند و تعادلی میان فضای محدود ساختمان و تجهیزات زیبا و کاربردی ایجاد شود. در ویلاهای بزرگ دست بازی دارید و به ‌راحتی می‌توانید از انواع ملزومات و سبک‌های دکوراسیون استفاده کنید. حتی قادر هستید تا از چندین دست مبلمان بهره‌مند شوید. اما اینجا با یک ساختمان اصطلاحاً نقلی روبرو هستید و باید هنرمندانه برای استفاده مفید از تمامی فضاها دست‌ به ‌کار شوید. در این مقاله از فرلی دیزاین به ۸ تکنیک ساده اما کاربردی برای دکوراسیون خانه ویلایی کوچک می‌پردازیم.

چالش ما در دیزاین ویلا کوچک چیست؟

قبل‌ از آغاز اصل مطلب و بیان کردن ۸ تکنیک کلیدی بهتر است با چالش اصلی رو در رو شویم. اصولاً مهمترین مسئله برای دیزاین ویلا کوچک چیست؟ قطعاً در پاسخ به این سوال، جواب واضح و سرراستی وجود دارد. ساختمان‌های کوچک فضای محدودی دارند و نمی‌توان در این فضای محدود از وسایل متنوع و دیزاین کامل استفاده کرد!
در واقع کوچک بودن ساختمان به ‌ظاهر یک چالش جدی است؛ اما کافی است نگاه خود را تغییر دهید تا به ‌سادگی از این چالش عبور کنید. چرا که با تفکر دیزاین شلوغ و یا دیزاین لاکچری و با استفاده از وسایل بزرگ نمی‌توانید در فضای محدود یک ساختمان کوچک مانور دهید. هر اندازه وسایل فضای بیشتری اشغال کنند، از فضای دسترسی ما کاسته می‌شود. حین دیزاین ویلا کوچک در رقابت با وسایل خانه هستیم. در این رقابت تلاش می‌کنیم تا آنجا که ممکن است سهم خودمان را از فضاهای داخل خانه بیشتر کنیم. در عین ‌حال علاقه داریم تا از وسایل و ملزومات کامل بهره‌مند شویم. برای تحقق این هدف توصیه می‌کنیم که موارد زیر را رعایت کنید:

1. از ترکیب رنگی ایده‌آل خانه‌های کوچک استفاده کنید:

تفکر شما در رنگ‌آمیزی فضاهای داخلی تأثیر مستقیم بر بزرگی و یا کوچک دیده شدن خانه دارد. دقت کنید که کوچک بودن هم می‌تواند بعد فیزیکی و هم بعد روانی داشته باشد. گاهی دیزاین غلط، یک ساختمان بزرگ را کوچک نشان می‌دهد و گاهی یک دیزاین حرفه‌ای باعث می‌شود، فضای داخلی ساختمان بزرگتر نمایان شود. ترکیب رنگی تأثیرگذارترین المان در بزرگ شدن چشمی ساختمان است.
توصیه می‌کنیم که از پالت رنگی با هارمونی مناسب در ویلا کوچک خود استفاده کنید. هر اندازه تعداد رنگ‌ها بیشتر باشد، فضا کوچکتر به نظر می‌رسد. لذا بهترین ایده آن است که از حداکثر ۴ رنگ با هارمونی مناسب استفاده کنید.
انتخاب پالت رنگی محدود فضا را ساده‌تر و نمی‌گذارد تا ساختمان در شلوغی رنگ‌های پی‌درپی کوچک به نظر برسد. دقت کنید که در این توصیه به دنبال حذف رنگ‌ها از دیزاین ویلا کوچک نیستیم؛ بلکه قرار است تا با تکنیک ساده‌سازی رنگ‌ها به ساختمان اجازه دهیم تا بزرگتر و بهتر دیده شود. ترکیب حداکثر ۴ رنگ روشن و هارمونیک در کنار هم بهترین ایده رنگ‌آمیزی دکوراسیون ویلا کوچک است. البته با اندکی خلاقیت مثلاً ایجاد یک تضاد ملایم می‌توانیم در عمق فضاها تأثیرگذارتر باشیم.

2. از آینه استفاده کنید:

تمام تلاش ما برای دکوراسیون ویلا کوچک هر چه بزرگتر نشان‌ دادن فضا است و استفاده از آینه بهترین تکنیک بزرگ‌نمایی بصری فضاهای محدود است. حضور آینه در ویلا چیز عجیبی نیست. حتی برعکس، استفاده از آینه در دکوراسیون زیبا، هارمونیک، لوکس و کاربردی ساختمان‌های ویلایی مورد توجه قرار می‌گیرد. پس وقتی در دیزاین ویلا کوچک از آینه استفاده می‌کنید، کاملاً در مسیر درست دکوراسیونی استاندارد قرار دارید.
وجود آینه به فضا عمق می‌دهد و باعث هر چه جذاب‌تر شدن محیط داخلی ساختمان ویلایی خواهد شد. در عین ‌حال با انعکاس تصویر به فضا کمک می‌کند تا هر چه بزرگتر و بهتر دیده شود. حضور آیینه نقش خشک و محدود دیوار را کم‌رنگ می‌کند. به نوعی دیوارها در پشت آینه‌ها رنگ می بازند و دیگر هیچ محدودیتی وجود ندارد. استفاده از آینه قدی در دکوراسیون خانه ویلایی کوچک پیشنهاد خوبی است. البته در جانمایی آینه‌ها افراط نکنید. پهنه یک دیوار مثلاً دیوار اصلی پذیرایی برای جانمایی یک آینه قدی کافی به‌ نظر می‌رسد.

دیزاین ویلا کوچک

3. مبلمان‌های پایه بلند را تجربه کنید:

مبلمان‌ها برجسته‌ترین عنصر در دکوراسیون هر خانه‌ای هستند. قطعاً برای دکوراسیون ویلا کوچک خود نیز به استفاده هنرمندانه از مبلمان نیاز دارید. البته لازم به ذکر نیست که بهتر است تا این مبلمان طراحی جمع‌وجور و اصطلاحاً نقلی داشته باشد. اما یک نکته را فراموش نکنید و آن استفاده از مبلمان پایه بلند است.
مبلمان‌های پایه کوتاه و یا مبلمان‌هایی که به کف اتاق چسبیده هستند، کل فضا را محدود می‌کنند. گویی ابعاد اتاق تا پایه همین مبلمان‌ها ادامه دارد. اما دید بصری در زیر مبلمان پایه بلند ادامه پیدا می‌کند. به ‌این ‌ترتیب مبلمان به عنصری محدود کننده تبدیل نمی‌شود؛ بلکه تنها بخشی از دکوراسیون خانه ویلایی کوچک هستند. وقتی از مبلمان پایه بلند استفاده می‌کنید، همچنان می‌توانید کف اتاق در زیر آن را مشاهده کنید. همین نکته ساده کافی است تا فضا را بزرگتر از آنچه هست تجسم کنید.

4. با گلدان‌های کوچک همراه گل‌های بزرگ فضا را پررنگ‌تر کنید:

برای دکوراسیون ویلا کوچک بهتر است تا به ‌جای استفاده از تزیینات بزرگ و جاگیر مانند مجسمه‌ها، ساعت‌های ایستاده، دکوریجات بزرگ از گل‌وگیاه استفاده کنید. کافی است گلدانی نسبتا کوچک با گل‌های درشت را در یک کنج خانه بگذارید تا علاوه ‌بر طراوت حس زندگی، در فضایی که بزرگتر دیده می‌شود، زندگی کنید.
البته در استفاده از گلدان‌ها افراط نکنید. فضای شما محدود است و قرار نیست تا در این فضای محدود صاحب یک باغ تمام‌ عیار شوید. بهتر است هنرمندانه برای قرار دادن یک یا چند گلدان در جای مناسب با ظاهری برجسته اقدام کنید. به شکلی که گلدان زیبای شما نقطه کانونی دکوراسیون خانه ویلایی کوچک شده و هر نگاهی را جذب خود سازد.

5. از میز و صندلی‌های ساده با ظاهر مدرن استفاده کنید:

هر اندازه از وسایل با جزئیات بیشتر استفاده کنید، به همان اندازه فضا کوچکتر به نظر می‌رسد. وسایل با جزئیات زیاد محیط اطراف خود را از نظر بصری پر می‌کنند. گویی حجمی بسیار بیشتر از آنچه دارند را اشغال می‌کنند. در مقابل وسایل با نمای ساده محیط را به اندازه‌ای که هستند، پر می‌کنند.
میز و صندلی‌ها بخش کلیدی دکوراسیون هر خانه است. وقتی خانه شما کوچک است، بهتر است تا از میز و صندلی‌های ساده‌تر که جزئیات زیادی ندارند، استفاده کنید. ایده‌های مدرن در این‌باره بهترین هستند. دقت کنید که هر اندازه از المان‌ها و ابعاد و جزئیات وسایل بکاهید، در واقع فضا را بزرگتر نشان خواهید داد.

6. با هنر وسایل کم‌جا دیزاین کنید:

وسایل کم‌جا برای خانه‌های کوچک طراحی شده‌اند. با استفاده از این نوع ملزومات به‌ راحتی می‌توانید از فضای محدود خانه برای بهره‌مندی از حداکثر امکانات استفاده کنید. البته وقتی هدف شما دیزاین ویلا کوچک است، ممکن است که ملزومات پنهان شونده و یا تجهیزاتی که تاشو هستند و در دل یکدیگر می‌روند، خیلی جذاب نباشد. اما ملزومات کم‌جا دیگری هم هستند که در عین کوچک بودن کاملاً زیبا و هارمونیک با دکوراسیون خانه قرار می‌گیرند. شلف‌های آویزی و یا دیواری یکی از همین وسایل کم‌جا اما زیبا و مؤثر در دکوراسیون ویلا کوچک است.

طراحی ویلا کوچک

7. از کف‌پوش های ساده و بدون طرح استفاده کنید:

اتاق کوچک را باید با نمای بصری بزرگ دیزاین کنید. منظور ما این است که فضا هر چه بزرگتر از آنچه هست دیده شود. یکی از بهترین تکنیک‌ها نیز استفاده از کف‌پوش های ساده و بدون طرح است. فرش‌ها و یا کف‌پوش ها با طرح‌های شلوغ بر نمای داخلی فضا غالب می‌شوند. از آنجا که فضا کوچک است، احتمالاً سرتاسر اتاق را می‌پوشاند و نمای شلوغ آنها حس استقلال بصری محیط را از بین می‌برد. چنین اتاقی حتی در بزرگترین ویلاها کوچکتر از آنچه هستند، دیده می‌شود.

8. از جداره‌های شفاف و بزرگ در طراحی استفاده کنید:

برای ویلای کوچک خود یک یا چند پنجره بزرگ نصب کنید. حتی می‌توانید از نماهای تمام ‌قد شیشه‌ای بهره‌مند شوید. هر اندازه جداره‌های شفاف خانه شما بزرگتر باشد، فضای داخلی آن نیز بزرگتر دیده می‌شود. زیرا با اینکار نور را به داخل خانه کشانده‌اید. برای بزرگ دیده شدن خانه‌های کوچک به نور نیاز دارید. نور بیشتر فضا را غنی می‌کند و علاوه ‌بر حس آرامش در جادار دیده شدن محیط تأثیرگذار است. بنابراین شاید لازم باشد که دستی به طراحی نمای ویلا بکشید و فرمت پنجره‌های خانه را عوض کنید.

توصیه‌هایی برای دکوراسیون ویلا کوچک

آنچه گفتیم ۸ تکنیک ساده اما کاربردی برای بزرگ نشان‌ دادن فضای داخلی ساختمان بود؛ ولی در پایان قصد داریم تا به رویکرد شما از دیزاین ویلا کوچک وارد شویم. در کل سبک‌های دکوراسیون ویلایی را در ۲ گروه کلی از دکوراسیون کلاسیک و یا دکوراسیون مدرن قرار می‌دهند.
در یک کلام دکوراسیون کلاسیک برای خانه‌های بزرگ و دکوراسیون مدرن برای خانه‌های کوچک مناسب هستند. البته این ‌طور نیست که مثلاً نتوانیم از دکوراسیون مدرن در خانه‌های بزرگ استفاده کنیم؛ بلکه منظور ما این است که دکوراسیون کلاسیک برای ظهور به فضا نیاز دارد. این در حالی است که حس و حال ساده و خلوت دکوراسیون مدرن در خانه‌های کوچک بهتر دیده می‌شود. لذا در نهایت توصیه می‌کنیم که برای دکوراسیون خانه ویلایی کوچک خود از ایده‌های مدرن استفاده کنید. در چنین سبکی همه چیز خلوت و ساده‌تر است. این سادگی قطعاً حس و حال دل‌بازتری در خانه کوچک شما ایجاد می‌کند. برای هر نوع دکوراسیون ویلا کوچک و کسب مشاوره‌های لازم از ایده تا طراحی و اجرا می‌توانید از خدمات تخصصی کارشناسان فرلی ویلا استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *