طراحی در ویلا با نگاه امنیتی

زمانی در طراحی ویلا و حتی خلق معماری برجسته شهرک‌های ویلایی تأثیرگذار و الهام ‌بخش هستید که از مهمانان خود به زیبایی و با شکوه منحصر به ‌فردی پذیرایی کرده باشید. اهمیت طراحی سردر ویلا در تکمیل معماری بنای اصلی است. این سردرها که در بخش ابتدایی ورود به محوطه ویلا و یا شهرک میزبان افراد هستند، به ‌راحتی می‌توانند جلوه‌ی مختصری از سبک معماری، سلایق صاحبان ویلا، زیبایی و استقبالی شایسته باشند. در عین حال برای تامین امنیت ویلا و یا شهرک ویلایی الزامی هستند. طراحی سردر شهرک‌های ویلایی به ‌اندازه‌ی خود ویلاها جایگاه کلیدی دارد. یک سردر زیبا با طراحی هنرمندانه و البته خلاق محور به‌ راحتی نماد عینی از سبک معماری هنر فضاسازی و جلوه‌ای کامل از حس و حال شهرک را تداعی می‌کند. اگر به خلق ویلایی زیبا فکر می‌کنید و یا علاقه دارید تا شهرک‌ها با امنیت کامل هر چه بیشتر در جذب افراد و سرمایه‌گذاری موفق باشند، بهتر است طراحی سردر شهرک‌های ویلایی را جدی بگیرید. در این مقاله از فرلی ویلا به نکته هایی از اصول طراحی انواع سردر ویلایی می‌پردازیم.

چرا به سردرهای زیبا، هارمونیک و باشکوه نیاز داریم؟

از نگاه روان‌شناسی اولین نگاه عمیق‌ترین تأثیر را در نظر افراد می‌گذارد. تا جاییکه آن‌ها را مجبور به پیش‌ داوری کرده و حتی در تمام مدت در نظر نهایی آن‌ها از مکانی جدید تأثیرگذار است. سردرها همان نگاه اول برای میزبانی از مهمانان و یا خریداران هستند. سردر به طور خلاصه نمایی کلی از نوع معماری، روش طراحی، کارایی، سبک و دیزاین داخلی ویلا و حتی دورنمای کلی شهرک های ویلایی را تداعی می‌کنند.

اهمیت طراحی سردر از جنبه‌های گوناگون قابل بررسی است. مثلاً وقتی صاحب ویلای خود هستید، قطعاً علاقه دارید تا در نگاهی زیبا از میهمانان خود پذیرایی کنید. حتی به ‌عنوان صاحب ویلا این حق را دارید که از ساختمان با محوطه زیباتر و البته امن تر بهره‌مند شوید. اما اهمیت سردر بیشتر در جلب رضایت سرمایه‌گذارها و یا خریداران است. اهمیت این ماجرا در فروش واحدهای ویلایی شهرک ها هر چه بیشتر دیده می‌شود. با طراحی سردر شهرک‌های ویلایی می‌توانیم در نگاه افراد تازه ‌وارد که قرار است سرمایه ‌گذار و یا خریدار باشند، تأثیر عمیق گذاشته و باعث جلب توجه هرچه بیشتر آن‌ها شویم.

نقش سردر ویلا در امنیت ساختمان

طراحی سردر ویلا فقط از جنبه‌های زیبایی آن نیست تا تداعی کننده سبک و معماری بنای اصلی و یا ساختمان‌های ویلایی شهرک باشند. بلکه کاملا در ارتقای امنیت ساختمان و حتی کل شهرک تأثیرگذار هستند. قاعدتاً در طراحی سردر شهرک‌های ویلایی توجه کلیدی به نوع درب، نوع سازه، نقش‌ و نگارها و حتی نوع متریال می شود. اما الگوی طراحی و حتی انتخاب نوع متریال ها باید به شکلی باشد که بتوانند شرایط امنیتی ساختمان و یا شهرک را تأمین نمایند. قاعدتاً می‌دانید که عموم خانه‌های ویلایی و یا شهرک‌ های ویلایی در مناطق جنگلی، کوهستانی و در کل مناطق کم ‌جمعیت احداث می‌شوند و قطعاً تأمین امنیت در طراحی سردر ویلا اهمیت دو چندان پیدا می‌کند.

فاکتورهای امنیتی برای طراحی سردر ویلا

تأمین امنیت در کنار زیبایی و کاربری از عوامل کلیدی برای طراحی سردر ویلا است. هر اندازه ساختمان ویلایی شما در مناطق جنگلی تر و درکل پرت تری باشد، قاعدتاً باید به جنبه‌های امنیتی نگاه عمیق تری داشته باشید. اما منظور ما از امنیت در طراحی سردر شهرک‌های ویلایی چیست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است از چند فاکتور تأثیرگذار صحبت کنیم:

 • کسانی که حق ورود و خروج به ویلا و یا شهرک ویلایی را دارند
 • سردر قرار است برای ویلای شخصی طراحی ‌شده و یا مخصوص طراحی شهرک ویلایی باشد
 • ویلا و یا شهرک ویلایی تا چه اندازه در مناطق مسکونی قرار دارد؟
 • آیا برای حضور نگهبان دائمی در ساختمان ویلایی و یا شهرک برنامه ‌ریزی می‌کنید؟
 • آیا در ویلا و یا شهرک ویلایی برای بهره‌مندی از سیستم های هوشمند امنیتی برنامه‌ریزی کرده‌اید؟
 • این سیستم‌های امنیتی چه هستند؟

کافی است تا اندکی در این فاکتورها تأمل کنید و به ‌راحتی متوجه می‌شوید که الگوی طراحی سردر ویلا به‌کلی با طراحی سردر شهرک‌ های ویلایی متفاوت است. قاعدتاً کمتر کسی است که برای نگهبانی 24 ساعته یک ساختمان ویلایی از نگهبان اختصاصی استفاده ‌کند. ساختمان‌های ویلایی بیشتر افرادی به‌ عنوان سرایدار را خدمت می گیرند که وظایف آن چندان امنیتی نیست. اما در شهرک‌ها حضور نگهبان‌ها الزامی است که قطعاً باید در طراحی سردر شهرک‌های ویلایی برای جانمایی اتاق نگهبانی برنامه‌ریزی کنید.

اهمیت معماری در طراحی سردر ویلا

قاعدتاً محوطه ویلای شما دارای حصار بلندی است که دور تا دور آن را احاطه خواهد کرد. ابعاد این حصار در شهرک های ویلایی کاملاً برجسته است، اما برای شناسایی درب ورودی ویلا و یا شهرک چکار می‌کنید؟ اهمیت طراحی سردر شهرک‌ های ویلایی علاوه ‌بر تأمین امنیت و یا زیبایی برای نشان ‌دادن محل ورود به شهرک و حتی ساختمان ویلایی است. در غیر این صورت ممکن است که افراد تازه ‌وارد مدتی را برای پیدا کردن محل ورودی شهرک سپری کنند که قطعاً تأثیر منفی در نگاه کلی آن‌ها از فضا و پتانسیل های سرمایه‌گذاری شهرک‌ های ویلایی دارد.

طراحی-سردر-ویلا

نقش سردر در تکمیل معماری المان‌های محوطه و ساختمان اصلی

چگونه می‌خواهید از ساختمان ویلایی با سبک معماری برجسته و هماهنگ بهره‌مند شوید، مادامی که در طراحی سردر ویلا رعایت اصول معماری و تطابق آن با سبک بنای اصلی را فراموش کرده‌اید؟ هماهنگ بودن معماری سردر ویلا با روش نماسازی محوطه و البته خود ساختمان اصلی یک فاکتور تعیین‌ کننده است که فضای کلی ساختمان را هرچه برجسته‌تر می‌کند. در غیر این ‌صورت با یک تضاد آشکار روبه‌رو هستید که قطعاً در هرچه جذاب‌تر شدن و الهام بخش‌تر بودن محیط ویلایی تأثیر منفی می‌گذارد.

اما ممکن است این‌ طور سوال پیش آید که برای شهرک های ویلایی با ساختمان‌هایی که سبک معماری متفاوت دارند، چه کار کنیم؟ قاعدتاً طراحی سردر شهرک‌ های ویلایی مستقل از ساختمان‌های موجود در آن است. مگر آنکه تمامی ساختمان‌ها و یا حداقل بخش بزرگی از آن‌ها یک سبک و الگوی طراحی یکسان داشته باشند. در شهرک‌های بزرگ معمولاً طراحی سردر نمایی ساده اما کاربردی دارد و الگوی معماری آن بر پایه کنترل رفت ‌و آمدها و تأمین امنیت هرچه بیشتر شهرک است.

اهمیت مقیاس در طراحی سردرب ویلا

رعایت مقیاس از نکات کلیدی در طراحی سردر ویلایی است. منظور از مقیاس نیز هماهنگ بودن اندازه و ابعاد سردر با ابعاد ساختمان ویلایی و یا ابعاد دیوارهای اطراف در محوطه ویلا و شهرک ویلایی است. مثلاً نمی‌توانید برای ویلاهایی که دیوار آن‌ها کوچک است از سردرهای خیلی بزرگ استفاده کنید. در عین ‌حال وقتی شهرک دارای دیوار طولانی است لازم است تا سردری با ابعاد کافی برای نمایش هر چه برجسته‌تر داشته باشد.

در یک تعریف کلی باید در طراحی سردر ویلا اصل مقیاس را رعایت کنیم و متناسب بودن اندازه سردر با اندازه دیوارها مهم‌ترین نکته در رعایت مقیاس است. سردرهای خیلی بزرگ در ساختمان‌های کوچک جلوه نامتوازن و غلط اندازی دارند. در عین ‌حال سردرهای کوچک در محوطه های بزرگ از اهمیت ماجرا می‌کاهند. این تعادل یک فاکتور کلیدی است که باید برای طراحی سردر ویلا رعایت کنید.

برای طراحی سردر ویلایی زیبا و کاربردی چه‌کار کنیم؟

در این مقاله قدم به قدم از اهمیت سردرها در تکمیل و هماهنگی نما به سبک معماری گفته‌ایم. از اهمیت آن‌ها در ارتقای امنیت ساختمان و یا شهرک صحبت کردیم. در عین ‌حال برای شناسایی ساده محل ورودی و حتی رعایت مقیاس‌ها موضوعاتی را مطرح کردیم. با وجود تمام این تفاصیل حالا قصد داریم تا برای طراحی سردر ویلا اقدام کنیم، از نظر شما چکار کنیم تا یک سردر زیبا، تأثیرگذار، امن و کاربردی داشته باشیم؟ برای این منظور بهتر است نکات زیر را رعایت کنید:

 • در طراحی فرم ظاهری سردر خصوصاً هر نوع بیرون‌ زدگی و یا فرو رفتگی ها هماهنگ باشند و یکی فضای هارمونیک را تداعی کنند.
 • در اجرای سردر ویلا از رنگ بافت و حتی متریال کلی یکدستی استفاده شود که با متریال کار شده در نمای ساختمان اصلی هماهنگ باشد.
 • با استفاده از تکنیک‌ها مانند ایجاد اختلاف سطح می‌توانیم نمای سردر را هرچه برجسته‌تر سازیم.
 • اهمیت نورپردازی در اجرای هر چه جذاب‌تر، نمای هرچه شناخته ‌شده‌تر و در کل پیدا کردن ساده سردر است.
 • از تکنیک‌های تغییر زاویه برای اجرای سردرهای زیبا و کاربردی استفاده کنید.

انواع تکنیک‌های اجرای سردرب ویلا چه هستند؟

سردرها در ساختمان‌های ویلایی را دست‌کم نگیرید. این حجم‌های ساختمانی به ‌تنهایی در سبک‌های گوناگون و قواعد برجسته معماری شکل می‌گیرند. مهم‌ترین تکنیک‌ها برای طراحی سردر ویلا به ‌قرار زیر هستند:

 • سردر هایی ‌که از نمای اصلی ساختمان ویلایی شکل می‌گیرند. این نوع سردر برای ساختمان‌هایی است که حیات در بخش پشتی ساختمان قرار دارد.
 • سردر هایی که در بخش کلی نمای ساختمان فرو رفته‌اند. به نوعی نمای سردر در حجم کلی از نمای ساختمان محصور است و به مانند مدل‌های قبلی برای ساختمان‌ها با حیاط پشتی هستند.
 • سردر هایی که به شکل صفحه‌ای و همراه حجم‌های صاف اجرا می‌شوند و مناسب ویلاها با سبک معماری مدرن هستند.
 • سردر هایی که با استفاده از حجم‌های خلوت و یا شلوغ از آبسره شکل می‌گیرند.
 • سردر هایی با نمای کلاسیک که مخصوص اجرا در تکمیل معماری ساختمان‌های کلاسیک هستند.

هزینه اجرای سردر ویلا

سردرها به ‌ظاهر بخش کوچکی از ساختمان و یا شهرک ویلایی هستند. اما در عمل هزینه اجرای آنها قابل‌ توجه است. خصوصاً در شهرک ها که باید برای استقرار اتاقک نگهبانی با تمامی امکانات رفاهی و نصب سیستم‌های متعدد حفاظتی اقدام کنیم. عملاً ممکن است برای اجرای یک سردر متریال مورد نیاز اجرای یک سازه کوچک را نیاز داشته باشیم. در عین ‌حال انتخاب نوع درب، روش باز شدن، ابعاد سردر و حتی طراحی نقش برجسته‌ها در هزینه اجرای آن تأثیرگذار هستند.

هزینه اجرای سردر ویلا و یا شهرک تحت تأثیر فاکتورهای گوناگون قرار دارد. برای اجرای هر نوع سردر با هر سبکی در هر ابعادی از خانه‌های ویلایی و یا شهرک‌های ویلایی می‌توانید از خدمات تخصصی گروه فرلی ویلا استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *