طراحی و ساخت ویلا در شمال

استان‌های شمالی ایران آب و هوای بسیار مساعدی برای ویلاسازی دارند. این سرزمین‌های جنگل نشین در پهنه کوهپایه‌ای از منطقه گسترده شمال رشته کوه البرز تا سواحل دریای خزر گسترده شده‌اند. آب و هوای بارانی، محیط جنگلی و اقلیم نیمه کوهستانی و در بخش‌های ساحلی با یک اقلیم معتدل شرجی، ویژگی مشترک در تمام مناطق و شهرهای شمالی کشور است. ویژگی‌هایی که باعث رونق طراحی و ساخت ویلا در شمال شده است. طراحی و ساخت ویلا در شمال گسترده است. تقریباً در هر منطقه شهری یا روستایی از شهرستان‌های شمالی کشور می‌توانید ویلاسازی را تجربه کنید. اما برای مدیریت این جریان پیوسته از ویلاسازی‌ها یک سری قوانین محدود کننده زیر نظر منابع طبیعی، جنگل‌بانی و اداره جهاد کشاورزی تدوین شده است. تا جاییکه هر نوع خانه سازی در زمین‌های زراعی، فضاهای قرار گرفته در حریم جنگل و زمین‌های حریم رودخانه‌ها را به شدت محدود می‌کند. با این وجود ویلاسازی در شمال همیشه جریان پیوسته و جذابی دارد. خیلی‌ها علاقه دارند تا در آب و هوای جنگل نشین شمال زندگی در خانه‌ای ویلایی را تجربه کنند. در این مطلب از فرلی ویلا به نکاتی از طراحی و ساخت ویلا در شمال می‌پردازیم.

مختصری از شمال ایران

همه ما کم و بیش با سرزمین‌های شمالی ایران آشنا هستیم. البته همه می‌دانیم که منظور ما از این شمال همان سه استان جنگل نشین در محدوده دریا تا کوهپایه‌های شمالی رشته کوه البرز است. با این وجود بهتر است به منظور طراحی و ساخت ویلا در شمال، این خطه سرسبز را با نگاه بهتری بررسی کنید.
این استان‌های شمالی از طبیعت کم و بیش جنگلی برخوردار هستند. تقریبا می‌توانیم اقلیم استان‌های شمالی را به دو بخش جلگه و کوهپایه تفکیک کنیم. بخش جلگه همان منطقه ساحلی و حاشیه پست رودخانه‌هایی است که همگی به دریای خزر راه دارند. این بخش‌ها همگی مسطح با آب و هوای دریایی است که حس و حال شرجی دارد.
زمین‌های کوهپایه‌ای تمام مناطق مرتفع در پهنه شمال رشته کوه البرز را شامل می‌شود. این مناطق دارای جنگل‌های بزرگ هیرکانی هستند. در بالادست نیز به دشت‌های سرسبز و عریان با آب و هوای سرد و کوهستانی ختم می‌شوند. منطقه کوهپایه حس و حال سردتری از منطقه جلگه‌ای دارد و از حس و حال آب و هوای دریایی برخوردار نیست. اما شما را تا قلب جنگل‌های انبوه و زیبای هیرکانی می‌کشاند.

شهرهای شمالی مناسب ویلاسازی

شهرهای شمالی مناسب ویلاسازی

در استان‌های شمالی شهرهای زیادی حضور دارند که معمولاً کوچک هستند و هر کدام مرکزیت مجموعه بزرگی از روستاها را تشکیل می‌دهند. تقریباً در تمام خطه شمالی نمی‌توانید به راحتی مرز هر شهرستان تا شهرستان دیگر را تفکیک کنید. زیرا روستاها در همه جا پخش هستند. این گستردگی فضاهای روستایی باعث رونق ایده های طراحی و ساخت ویلا در شمال می‌شود. چرا که می‌توانید در هر محدوده روستایی به شرط آنکه به حریم زمین‌های کشاورزی دست اندازی نکرده باشید، برای ویلاسازی اقدام کنید.
شهرهای شمالی که در کانون توجه ویلاسازها هستند، معمولاً در حاشیه جاده‌های اصلی ورودی استان‌های شمالی قرار دارند. به نوعی این شهرها به نسبت دیگر مناطق شمالی از شرایط دسترسی بهتری برخوردار هستند. مانند:

 • شهرهای رشت، لاهیجان، آستانه، رستم آباد، لنگرود، فومن، سیاهکل در استان گیلان که همگی یا در مسیر دسترسی مستقیم بزرگراه قزوین – رشت هستند و یا در جوار این جاده اصلی قرار می‌گیرند.
 • شهرهای قائم شهر، آمل، بابل که در دسترسی مستقیم جاده فیروزکوه و با دسترسی سریع اهالی پایتخت قرار دارند.
 • شهرهای چالوس، تنکابن، رامسر، فریدونکنار که در دسترسی سریع جاده چالوس مورد توجه ویلاسازی در شمال قرار می‌گیرند.

قانون حفظ اراضی کشاورزی شمال چیست؟

در هر شرایطی و برای آغاز هر ایده از طراحی و ساخت ویلا در شمال باید بررسی دقیق از جزئیات طرح اراضی کشاورزی منطقه انجام پذیرد. متاسفانه در این سال‌های اخیر شاهد انجام معاملاتی هستیم که بدون تحقیق کافی و با هدف خرید ملک مناسب ویلاسازی صورت می‌گیرد. این در حالی است که زمین مورد نظر در محدوده اراضی جنگلی و یا طرح یکپارچه زمین‌های زراعی هستند و هر گونه تغییر کاربری آنها غیر مجاز است.
به دنبال موج ویلاسازی در سال‌های اخیر و تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی، قانون‌های محدود کننده ساخت و ساز در شمال کشور اجرایی می‌شود. این قانون‌ها با هدف حفظ زمین‌های کشاورزی تصویب شده‌اند و در حاشیه آنها به حفظ حریم جنگل، حریم رودخانه‌ها و حتی حریم شهرها نیز پرداخته می‌شود. بر طبق این قوانین هر نوع تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی و ساخت و ساز ویلا غیرقانونی است و تخلف محسوب می‌شود. لذا توصیه می‌کنیم که از همان ابتدا اگر برای خرید ملک با هدف ویلاسازی در شمال اقدام می‌کنید، بررسی‌های کامل را انجام و از قرار نگرفتن زمین در طرح‌های کشاورزی و یا جنگلی اطمینان داشته باشید.
البته قانون‌گذاران در استان‌های شمالی پیش بینی ساخت و ساز‌های مجاز را کرده‌اند و زمین‌های مناسب ویلاسازی در تمامی شهرهای شمالی به تعداد زیاد و با موقعیت عالی بدون هیچ منع قانونی موجود است.

چگونه از محدودیت‌های قانونی املاک در شمال مطلع شویم؟

در سال‌های اخیر موج گسترده طراحی ویلا در شمال بدون هیچ محدودیت قانونی انجام و بسیاری از زمین‌های کشاورزی در این موج نابود شدند. از آنجا که هیچ قانون محدود کننده‌ای وجود نداشت، تقریباً تمامی این ویلاها در میانه زمین‌های زراعی و یا محدوده جنگل و حتی حریم رودخانه‌ها باقی ماندند و حتی برای برخی از آنها سند صادر شده است. اما حالا ماجرا جور دیگری است و نمی‌توانید در چنین املاکی ویلاسازی در شمال را تجربه کنید.
لزوما با وجود خانه در اطراف زمین ممکن است مجاز به ساخت ملک در آن زمین نباشید. بسیاری از خانه‌ها بر روی زمین‌های زراعی ساخته شده‌اند و بعدها همین زمین‌ها در طرح حفظ اراضی کشاورزی قرار گرفته‌اند. لذا مادامیکه خانه‌هایی در حاشیه این زمین‌ها وجود دارد، اجازه ساخت و ساز جدید ندارند. عکس ماجرا هم صادق است. بسیاری از زمین‌های به ظاهر زراعی در شهرهای شمالی جزو طرح حفظ اراضی کشاورزی نیستند و می‌توانید به راحتی مراحل اخذ مجوز ساخت و ساز را سپری کنید. برای اطلاع از این گوناگونی لازم است تا در هر منطقه نقشه‌های طرح اراضی منطقه را بررسی کنید. در این نقشه‌ها محدوده جنگل، زمین‌های کشاورزی و زمین‌ها برای توسعه شهری و روستایی دقیق معین شده‌اند. به این ترتیب برای خرید ملک و در ادامه طراحی و ساخت ویلا در شمال با مشکل جدی و محدودیت‌های قانونی مواجه نمی‌شوید.

مزایای ساخت ویلا در شمال

 

مزایای ساخت ویلا در شمال

 • به اقلیمی کاملا متفاوت از اقلیم گرم و خشک و یا سرد و کوهستانی دیگر مناطق ایران دسترسی دارید.
  می‌توانید از پتانسیل مناطق جنگلی، کوهپایه‌ای و آب و هوای هیرکانی تمام مناطق شمالی استفاده کنید.
  از آب و هوای دریایی در خطه ساحلی استان‌های شمالی برخوردار هستید.
  مسیر دسترسی به هر سه استان شمالی از پایتخت سریع و ساده است.
  قیمت ملک در بسیاری از روستاهای خوش آب و هوای شمال به نسبت مناطق اطراف تهران کمتر است.
  ساخت ویلا در شمال می‌تواند یک سرمایه‌گذاری هدفمند و بلند مدت باشد.

هزینه ساخت ویلا در شمال

هزینه ساخت ویلا در شمال متغیر است و گاها از شهری تا شهری دیگر به کلی تغییر می‌کند. در عین حال نوع معماری بنا، نوع انتخاب متریال‌ها، الگوی ساخت ویلا و حتی قیمت ملک در هزینه آن برای طراحی و ساخت ویلا در شمال تاثیرگذار هستند.
ویلاسازی در شمال با ساخت ویلا در دیگر اقلیم‌های ایران متفاوت است. خانه‌های شمالی باید با هدف حضور در سرزمین‌های باران‌خیز و همیشه مرطوب ساخته شوند. سقف شیروانی مهمترین مولفه‌ی طراحی ویلا در شمال است. همچنین روش طراحی فونداسیون، اجرای اسکلت سازه، نوع مصالح بافت دیوارها، روش عایق کاری و سطح عایق بندی و… در ساختمان‌های ویلا شمال کشور یا دیگر ساختمان‌های عادی از دیگر اقلیم‌های ایران متفاوت است. این تفاوت در هزینه ساخت ویلا در شمال نیز تاثیرگذار می‌باشد.

شرکت طراحی و ساخت ویلا در شمال

شرکت طراحی و ساخت ویلا در شمال

استان‌های شمالی همیشه در کانون توجه مسافران قرار دارند. آب و هوای شهرهای شمالی آنقدر لطیف و حضور در خطه ساحلی آنقدر جذاب است که همه ساله خیل بسیار مسافران و طبیعت گردان را به سمت خود می‌کشاند. این توجه دائمی باعث رونق طراحی و ساخت ویلا در شمال می‌شود.
با این وجود اگر برای ویلاسازی در شمال برنامه دارید، باید از صفر تا صد ماجرا برنامه ریزی کنید. از خرید ملک مطمئن تا چگونگی طراحی سازه و تامین مصالح و مراحل ساخت با چالش‌های متعددی مواجه می‌شوید. برای اطمینان از سپری شدن پروسه ساخت ویلا در شمال می‌توانید از خدمات تخصصی شرکت‌های فعال در این زمینه استفاده کنید. گروه فرلی ویلا با نگاه تخصصی به بحث طراحی و ساخت ویلا در شمال خدمات مشاوره و اجرایی کاملی را تدارک دیده است.

 

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *