طراحی و ساخت ویلا در مازندران

مازندران سرسبزترین استان ایران است که از امکان دسترسی وسیع به خط ساحلی دریای خزر برخوردار است. این استان کانون ویلاسازی قرار دارد. تقریباً تمامی شهر‌های مازندران از قابلیت‌های گردشگری برخوردار هستند. بلندترین کوه ایران یا همان دماوند نیز در بخش جنوب غربی این استان قرار دارد. دسترسی سریع و ساده به پایتخت، آب و هوای خوب، محیط جنگلی و بهره‌مندی از دریا در کنار ده‌ها ویژگی دیگر همگی باعث شده است تا طراحی و ساخت ویلا در مازندران رونق بالایی داشته باشد. طراحی و ساخت ویلا در مازندران به روش‌های متنوع انجام می‌شود. همچنین شهرهای بزرگ و کوچک این شهر در کنار صدها روستا و منطقه همگی پتانسیل بالایی برای ویلاسازی و سرمایه گذاری دارند. اما ویلا سازی در مازندران چالش‌هایی هم دارد. تنوع بالای شهرها، مناطق و الگوهای ویلا سازی در کنار قوانین مربوط به اراضی کشاورزی و یا جنگلی و... از جمله بحث‌های جدی برای ساخت ویلا در مازندران هستند. در این مطلب از فرلی ویلا قصد داریم تا با نگاهی مختصر اما کاربردی قابلیت‌های ویلا سازی در مازندران را بررسی کنیم.

با استان مازندران آشنا شوید

استان مازندران سرزمینی جنگلی در میان کوه‌های بلند البرز تا کرانه‌های جنوبی دریای مازندران است. این سرزمین بزرگترین استان شمالی کشور است. همچنین غنی‌ترین جنگل‌های هیرکانی را شامل می‌شود. از طرفی نزدیکی جنگل تا دریا از جاذبه‌های گردشگری این استان می‌باشد که در کانون توجه گردشگران قرار می‌گیرد.
استان مازندران یکی از متراکم‌ترین مناطق ایران است. این استان دارای ۲۲ شهرستان است که هر کدام از آنها جمعیتی قابل توجه دارند. همچنین تعدد روستاها در تمام پهنه این استان باعث شده تا بخش‌های مسکونی گسترده‌ای ایجاد شود.
مازندران از استان‌های استراتژیک کشور نیز می‌باشد. بهره‌مندی از بنادر بین المللی نوشهر و فریدونکنار در کنار خط راه آهن سراسری شرایط ترانزیت این استان را کاملا برجسته کرده است. همچنین برای دسترسی سریع به این استان چندین راه اصلی برای ارتباط با پایتخت ساخته شده است. سرزمین مازندران درست در همسایگی شمال پایتخت قرار دارد و این نزدیکی در ارتباط پیوسته و گسترده میان شهرهای مازندران تا پایتخت ایران کاملاً تاثیرگذار بوده است. دسترسی ساده همراه جاده‌های جذاب از مهمترین دلایل رونق طراحی و ساخت ویلا در مازندران است.

ویلاسازی در مازندران

پس از آشنایی مختصر با استان مازندران وقت آن است که به هدف اصلی خود یعنی ویلا سازی در این استان بازگردیم. بدون تردید اگر قصد طراحی و ساخت ویلا در مازندران را دنبال می‌کنید، قرار است در خوش آب و هواترین استان ایران صاحب ویلایی جذاب و دلنشین شوید. ولی در سال‌های اخیر بحث ویلا سازی در این استان با چالش‌هایی همراه است.
قیمت ملک، موقعیت ملک، دسترسی به مصالح، روش ساخت، قوانین محدودکننده از جمله بحث‌های جدی برای طراحی ویلا در مازندران هستند. بهتر است در قدم اول به بررسی بهترین مناطق ویلا سازی در مازندران بپردازیم.

ویلاسازی در مازندران

بهترین شهر‌های مازندران برای ویلا سازی کدامند؟

بهترین شهرها برای ویلاسازی یک بحث کلی است. کافی است هدف شما از ویلاسازی تغییر کند تا فهرست متفاوتی از مناطق و شهرهای مازندران مد نظر قرار بگیرد. خیلی‌ها علاقه دارند تا با کمترین هزینه یک خانه ویلایی ساده را تهیه کنند. در این صورت جستجو در مناطق ارزان استان مازندران مورد توجه قرار می‌گیرد. مناطق اطراف شهرهای آمل، چمستان، محمودآباد، نور، چالوس، سرخرود گزینه‌های ایده‌آل برای چنین شرایطی است.
در مقابل عده‌ای علاقه دارند تا از مناطق لاکچری و کاملاً جذاب استان مازندران بهره‌مند شوند. قاعدتا با این تفکر سر از شهرها و یا مناطق نسبتاً گران‌تر استان مازندران در می‌آورید. ویلا سازی در شهرهای نوشهر، متل قو، رامسر، بابلسر، رویان چنین شرایطی دارد.
تفاوت قیمت ملک در مناطق مختلف استان مازندران گاها بسیار متفاوت است. این تفاوت لزوماً به علت آب و هوای بهتر یا اقلیم مساعدتر نیست. بلکه برندسازی یک منطقه، دسترسی به دریا، دسترسی به مناطق گردشگری، موقعیت ملک و ساخت و سازهای دیگر منطقه در قیمت گذاری تاثیرگذار هستند. با این وجود بررسی تمامی مناطق ویلا سازی در استان مازندران یک امر کاملاً تخصصی است که برای این منظور توصیه می‌کنیم تا از خدمات تخصصی افراد آگاه استفاده کنید.

نکته‌هایی برای ساخت ویلا در مازندران

ویلا سازی در مازندران ایده جذابی است. اما این ساخت و ساز مسیر طولانی و پر پیچ و خمی هم دارد. قاعدتاً خرید ویلا روش ساده‌تری است. اما اگر علاقمند هستید تا ویلا با سلایق خودتان طراحی کنید و یا در زمین مورد نظر خودتان ویلا سازی را تجربه کنید، بهتر است بدانید که مسیر پر زحمتی پیش رو دارید. برای ساخت ویلا در مازندران نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • بهتر است از خدمات مشاوره مهندسین و سازندگان با تجربه استفاده کنید. در مسیر ویلا سازی به حضور مهندسین کاربلد و باتجربه در ویلا سازی نیاز دارید.
 • برنامه معین از بودجه بندی ساخت ویلا در مازندران داشته باشید. بسیاری در آغاز راه برای خرید ملک اقدام می‌کنند. در این صورت لازم است موقعیت شهر‌ها و هزینه تامین ملک را بررسی کنید. در این باره به خدمات تخصصی مشاوره افراد آگاه و آشنا به مناطق مختلف استان مازندران نیاز دارید.
 • ویلا سازی با رویکرد ساحلی و جنگلی متفاوت است. لازم است تا در هنگام طراحی و ساخت ویلا در مازندران برای اقلیم ساحلی و یا جنگلی و حتی کوهستانی به درستی برنامه ریزی کنید. نوع طراحی پلن، طراحی بازشوها، بهره‌مندی از مصالح، ابعاد ملک و حتی نوع نما و گنجاندن امکانات از ویلا سازی ساحلی تا ویلاسازی جنگلی متفاوت است.
 • برای تامین مصالح برنامه‌ریزی کنید. قبل از آغاز ساخت ویلا در مازندران روش‌های تامین مصالح با قیمت مناسب را ارزیابی کنید.
 • هر زمینی پتانسیل ساخت ویلا ندارد. ویلا سازی در مازندران آنچنان رونق گرفته که حالا با انبوه زمین‌ها که مشکلات بزرگی دارند، مواجه هستیم. در هنگام خرید ملک به موقعیت آن توجه کنید. زمین‌ها در حاشیه رودخانه‌ها، کمرکش کوه‌ها، مناطق عبور سیل و یا مناطق با رانش گسترده خاک مناسب ویلا سازی نیستند.
 • قبل از اقدام برای ساخت ویلا در مازندران از اعتبار قانون ملک و قابلیت ساخت بنا در آنجا اطمینان کسب کنید. بسیاری از زمین‌های به ظاهر مسکونی اما کشاورزی هستند و پتانسیل خانه سازی ندارند.

اصول طراحی و ساخت ویلا در مازندران

اصول طراحی و ساخت ویلا در مازندران

با احتمال آنکه زمین مناسب ساخت ویلا در مازندران را تهیه کرده‌اید، قاعدتاً برای طراحی و ساخت ویلا نیز اقدام می‌کنید. اما ساخت ویلا در مازندران متفاوت از ویلا سازی در دیگر مناطق ایران است. در اقلیم مازندران با آب و هوای همیشه بارانی مواجه هستیم که نگاه طراحی و ساخت ویلا را کاملاً تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این باره به برخی نکات از اصول طراحی و ساخت ویلا در مازندران می‌پردازیم:

 • رطوبت:

 • رطوبت چالش همیشگی ساختمان سازی در استان مازندران است. این رطوبت حتی در گرمترین روزهای سال و هوای کاملا آفتابی نیز وجود دارد. کرسی چینی هوشمندانه ترین ایده برای طراحی چنین ویلا‌هایی در مناطق مرطوب است.
 • هوای همیشه بارانی:

روزهای بارانی در استان مازندران زیاد است. شهرهای مازندران در رکورد بارش از یکدیگر پیشی می‌گیرند. ویلا سازی در مازندران کاملاً تحت تاثیر هوای بارانی آن است. بهره‌مندی از سقف‌های شیروانی، عایق کاری مناسب دیوارها، بهرمندی از بازشوهای تخصصی اقلیم بارانی و هزاران نکته دیگر در ساخت چنین ویلاهایی استفاده می‌شود.

 • خاک همیشه مرطوب:

خاک تمامی مناطق استان مازندران چه در خطه ساحلی و یا پهنه جنگلی و حتی مناطق کوهستانی همیشه مرطوب است. رطوبت محیط تا عمق خاک این سرزمین نفوذ کرده است. این رطوبت دائمی می‌تواند فونداسیون سازه‌های سنگین بتنی را تخریب کند. اما با رویکرد مهندسی شده و استفاده از عایق کاری مناسب قبل از اجرای فونداسیون می‌توانیم از تخریب سازه در آینده جلوگیری کنیم.

 • بهره‌مندی حداکثری از آفتاب:

معماری خانه‌های ویلایی در استان مازندران باید برای بهره‌مندی حداکثری از آفتاب طراحی شده باشند. در سرزمین مازندران آفتاب به مانند دیگر اقلیم‌های ایران وجود ندارد. مازندران آب و هوای بارانی دارد و آفتاب در بخش بزرگی از ایام سال محدود و ناچیز است. در معماری خانه‌های شمال حدالمقدور از پنجره‌های عریض و طویل و گاهاً مرتفع در جهت‌های جنوبی و یا جنوب غربی استفاده می‌شود.

 • بادهای موسمی:

مناطق شمالی ایران به مانند یک کانال بزرگ برای عبور جریان‌های تند هوایی هستند. باد‌های گاها تندی از غرب به شرق تمام مناطق شمالی می‌وزد که هر سه استان شمالی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای طراحی ویلا در مازندران باید پیش بینی‌های لازم برای تقابل با این بادهای موسمی شده باشد. ایده پلان‌های کشیده در جهت غرب به شرق در مناطق بادخیز روش مناسبی است.

 • معماری با رویکرد اقلیمی:

مازندران استان باریکی است که در خط ساحلی درازی از کرانه‌های جنوبی دریای مازندران قرار دارد. در همین خط باریک ساحلی با اقلیم‌های کاملا متفاوت روبرو هستیم. مناطق شمالی استان، سرزمین‌های پست و جلگه‌ای با اقلیم ساحلی هستند. اما مناطق جنوبی استان سرزمین‌های جنگلی با اقلیم کوهپایه‌ای هستند. این دو اقلیم کاملاً متفاوت هستند و قاعدتاً لازم است تا برای طراحی و ساخت ویلا در مازندران به این تفاوت‌ها توجه کنیم. اما به علت وجود رطوبت دائمی در معماری ساختمان لازم است تا به گردش مناسب هوا برای تعدیل کردن رطوبت پرداخته شود.

 • بهره‌مندی از مناظر زیبا:

ویو از ارکان کلیدی برای طراحی ویلا در مازندران است. هر ساختمان ویلایی می‌تواند از ویوی مناسب چه در سمت ساحلی و یا جنگلی بهره‌مند شود. گاهی موقعیت ملک رسیدن به ویوی عالی را ساده‌تر می‌کند. اما همه زمین‌ها از چنین پتانسیلی برخوردار نیستند. در این صورت یک معماری خلاقانه در بهره‌مندی از ویو کارگشا است.

 • استفاده از متریال‌های مناسب:

انتخاب متریال از ارکان طراحی و ساخت ویلا در مازندران است. معمولا به خاطر رطوبت هوا از سازه‌های بتنی استفاده می‌شود. اما در کل باید از مصالحی که ظرفیت حرارتی بالایی دارند، استفاده کنیم. زیرا اختلاف دمایی و شرایط اقلیمی از تابستان تا زمستان استان مازندران بسیار متغیر است.

شرکت طراحی و ساخت ویلا در مازندران

شرکت طراحی و ساخت ویلا در مازندران

ویلا سازی در مازندران دو رویکرد کلی دارد. این ویلاها یا باید رویکرد ساحلی داشته باشند و یا با هدف ویلای جنگلی طراحی شوند. مازندران سرزمینی با دو اقلیم متفاوت است. اما در برخی مناطق این دو اقلیم کاملاً در کنار هم قرار می‌گیرند. شرایطی که الگوی طراحی و ساخت ویلا در مازندارن را جدی تر می کند. برای بهرمندی از ایده های نوین طراحی و ساخت ویلا در مناطق شمالی می توانید از خدمات تخصصی سایت فرلی ویلا استفاده کنید.

به این مطلب چند امتیاز می‌دهید

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *