نکته هایی برای طراحی اتاق بازی ویلا

بازی در ویلا همیشه جذاب است. خانه‌های ویلا برای استراحت، تفریح و دورهمی‌های ما هستند و بازی‌های گروهی نقش پررنگی از این دورهمی‌ها را شامل می‌شود. اما این بازی‌ها زمانی شیرین‌تر و جذاب‌تر و به یادماندنی‌تر هستند که در مکانی مناسب و فضای تخصصی از ویلا انجام شوند. اهمیت طراحی اتاق بازی ویلا برای سروسامان دادن به این دورهمی‌های شاد و خانوادگی است. طراحی اتاق بازی ویلا برای تخلیه هیجان‌ها، ایجاد حس دورهمی فارغ از دیگر دغدغه‌ها، محیطی زیبا و پویا و… انجام می‌شود. در عین ‌حال بسیاری از بازی‌ها دارای ابزارها و تجهیزات بزرگی هستند که باید در مکانی مناسب مستقر شده؛ به شکلی که تأثیری در دکوراسیون دیگر فضاهای ساختمانی نگذارد. این در حالی است که دکوراسیون اتاق بازی ویلا به ‌کلی با دیزاین اصلی ویلا متفاوت است. برای همین است که باید هوشمندانه به‌ دنبال خلق فضایی اختصاصی باشیم. در این مقاله از فرلی دیزاین نیز به نکات و راهنمای چگونگی طراحی اتاق بازی ویلا می‌پردازیم.

نکته‌هایی کلیدی برای طراحی اتاق بازی ویلا

اگر بازی‌ها بخش پررنگی از تفریحات ویلایی شما هستند و این بازی‌ها را با حضور افراد زیادی برگزار می‌کنید، توصیه می‌کنیم که حتماً برای جانمایی و دیزاین یک فضای اختصاصی بازی دست‌ به‌ کار شوید. این فضا می‌تواند در هر مکانی از ساختمان ویلا باشد. در عین ‌حال می‌تواند خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک در نظر گرفته شود. حتی می‌تواند برای انواع بازی به مانند یک کلوپ دیزاین شود. همچنین قرار است تا برای تمامی اعضای خانواده باشد. لذا برای طراحی اتاق بازی ویلا حتماً به نکات زیر توجه کنید:

 • از اتاق بازی چه انتظاری دارید؟

در اولین قدم، هدف خود از طراحی اتاق بازی ویلا را مشخص کنید. بازی‌های انفرادی و گروهی زیادی هستند که هر کدام شرایط و الزامات و حتی ابزارهای تخصصی خود را می‌خواهند؛ اما هدف شما از ایجاد چنین اتاقی چیست؟ آیا این فضا را برای انجام بازی‌های فکری می‌خواهید؟ و یا برای انجام بازی‌های ویدیویی برنامه‌ریزی می‌کنید؟ در عین‌ حال بازی‌های ورزشی و حتی سینما خانگی و یا بازی‌های دورهمی و… از دیگر مواردی هستند که هر کدام نیازهای خاص خودشان را دارند.

 • یک مکان مناسب را انتخاب کنید:

انتخاب مکان مناسب اصلی‌ترین چالش راه‌اندازی اتاق بازی است. اول آنکه قرار نیست تا از فضاهای اصلی ویلا برای بازی استفاده شود. در عین ‌حال بهتر است تا این اتاق در مکانی نسبتاً دنج و دور از سالن پذیرایی باشد تا سروصدای آن باعث به‌ هم خوردن آرامش محیط پذیرایی نشود. در نهایت هم لازم است تا فضای اتاق برای جانمایی تجهیزات، ابزارها و یا ملزومات بازی کافی باشد. برخی بازی‌ها مانند بازی‌های ورزشی ابزارهای بزرگی دارند و به فضایی کافی برای تحرک بازیکنان نیاز دارند. در نهایت دقت کنید که مکان انتخاب ‌شده از روشنایی کافی، تهویه مناسب و دسترسی ساده برخوردار باشد.

 • به چه تجهیزات و ابزارهایی نیاز دارید؟

 • دیزاین اتاق بازی

بازی‌ها متفاوت هستند و به فراخور روش انجام از ابزارهای گوناگون استفاده می‌کنند. از منچ و شطرنج ساده تا بیلیارد پینگ‌پنگ و حتی بازی‌های کاملاً تحرکی را می‌توان در اتاق بازی ویلا انجام داد؛ اما زمانی این بازی‌ها اجرا می‌شوند که ابزار و تجهیزات لازم تهیه شده و به ‌درستی جانمایی شوند.
تلویزیون‌های بزرگ، کنسول بازی، میز پینگ‌پنگ، میز بیلیارد، فوتبال‌ دستی و… مهمترین تجهیزات در اتاق بازی هستند؛ اما این ‌طور نیست که برای بازی‌های معمولی‌تر مثلاً مافیا و یا منچ نیاز به تجهیزات نداشته باشید. به ‌هر حال باید در این اتاق از مبلمان مناسب دورهمی برای انجام بازی‌های گروهی استفاده کنید.

 • آیا دکوراسیون اتاق جذاب است؟

دکوراسیون اتاق بازی ویلا بخش کلیدی در طراحی این فضای تخصصی است. اول آنکه این دکوراسیون باید حس و حال بازی و هیجان را تداعی سازد. در عین ‌حال برای جذابیت تمامی اهالی خانه طراحی شود؛ به شکلی که از کودکان تا بزرگسالان را جذب نماید. چگونگی انتخاب رنگ‌ها، چگونگی اجرای تزیینات دیواری، چگونگی انتخاب نوع مبلمان و حتی کفپوش تا چگونگی جانمایی تجهیزات از موضوعات کلیدی دکوراسیون هستند.

آیا فضای کافی برای هر بازی پیش‌ بینی ‌شده است؟

از بازی‌های فکری تا دورهمی‌ها و بازی‌های شلوغ و گروهی و البته بازی‌های ورزشی و یا بازی‌های ویدیویی همگی به فضای کافی نیاز دارند. استاندارد طراحی فضای کافی بازی‌های ورزشی برای تحرک مناسب بازیکنان، تعریف‌شده است. قطعاً نمی‌توانیم در فضای باریک اتاق کوچک از میز بیلیارد استفاده کنیم. در عین ‌حال برای دورهمی‌های بزرگ و اجرای بازی‌های شلوغ به مبلمان کافی نیاز داریم.
بسیاری از این اتاق‌ها میزبان چندین بازی متفاوت هستند. مثلاً میز بیلیارد و فوتبال ‌دستی در کنار تلویزیون و کنسول بازی استفاده می‌شود. در عین ‌حال به بخش دورهمی توجه شده ‌است. به نوعی اتاق بازی تبدیل به یک کلوپ کوچک خانوادگی خواهد شد. قطعاً در طراحی چنین اتاقی باید به جانمایی درست ابزارها و فضاسازی کافی برای هر بازی بیاندیشیم.

 • برای نگهداری از ملزومات بازی برنامه دارید؟

ابزارهای بازی در اتاق بازی باقی می‌مانند؛ اما قرار نیست به حالتی آشفته در آنجا رها شوند. این اتاق به فضاهای کافی مناسب ذخیره‌سازی کتاب‌ها، بازی‌های فکری، تجهیزات ورزشی و ملزومات بازی‌های ویدیویی نیاز دارد. قفسه‌ها، کمدها، میز و… همگی از الزامات دکوراسیون اتاق بازی ویلا هستند.

 • با کابل‌های برق و شبکه اتاق بازی چه می‌کنید؟

تجهیزات الکترونیکی بخش پررنگی از ملزومات اتاق بازی هستند. انواع نمایشگرها، کنسول‌های بازی، PC، اسپیکر و… در این اتاق نصب می‌شوند و همگی آنها دارای کابل برق و شبکه هستند. اگر بی‌برنامه باشید، محیط اتاق در آشفته بازاری از کابل‌های تودرتو گرفتار خواهد شد. نظم بخشیدن به کابل‌ها بخش مهمی از دکوراسیون اتاق بازی ویلا است. خصوصاً می‌توانیم از تکنیک‌های داکت کشی برای پنهان‌سازی این کابل‌ها استفاده کنیم.

 • آیا اتاق شما ایمن است؟

 • دکوراسیون اتاق بازی

ایمنی در اتاق بازی را جدی بگیرید. در این اتاق تحرک زیادی وجود دارد. خصوصاً که با وجود بازی‌های ورزشی حجم تحرک زیاد و هیجان بازیکنان بالا است. کودکان نیز بخش بزرگی از تفریحات خود را در این اتاق سپری می‌کنند. حضور مبلمان با لبه‌های تیز، ابزارهای خطرناک، به ‌کارگیری بیش‌ از حد شیشه در دکوراسیون و حتی رها شدن کابل برق در محیط اتاق خطرناک است. جانمایی درست ملزومات و استفاده از تجهیزات ایمنی در طراحی اتاق بازی ویلا اهمیت بالایی دارد.

 • برای تفریحات غیر از بازی چه‌کار می‌کنید؟

اتاق بازی فقط برای بازی نیست. در بسیاری از ساعات روز که هیچ‌ یک از اهالی خانه شوق بازی‌های گروهی و یا ورزشی را ندارند، می‌توانیم از فضای اتاق برای تفریحات دیگری از قبیل مکانی برای نشستن، خواندن کتاب و یک گفتگوی ساده اهالی خانه، تماشا فیلم و در کل هر نوع فعالیت غیر از بازی استفاده کنیم. بهتر است تا در دکوراسیون اتاق بازی ویلا به این نکات از انجام تفریحات غیر از بازی توجه کنید.

 • آیا همه اعضای خانواده می‌توانند از اتاق بازی استفاده کنند؟

اتاق بازی ویلا را برای تمامی اعضای خانواده طراحی کنید. این اتاق مکانی برای تفریح همگی اعضای خانه است و صرفاً نباید دیزاین و یا تجهیزات طیف خاصی از اهالی خانه را شامل شود. در این ‌صورت تمامی اهالی خانه از کودک تا کهنسال و یا از مرد و زن علاقه دارند تا در این اتاق حاضر شده و تجربه یک بازی شیرین و خانوادگی را سپری کنند.

طراحی و دیزاین اتاق بازی

چند ایده خلاقانه برای طراحی اتاق بازی ویلا

اینکه اتاق بازی برای کودکان است یا بزرگسالان، رنگ‌وبوی طراحی آن را متفاوت می‌کند. البته در نکات قید کردیم که بهتر است دیزاین اتاق و حتی تفریحات و بازی‌های آن شامل تمامی افراد خانه باشد و برای همگی آنها جذاب باشد. در ادامه این مطلب نیز از چند ایده خلاقانه برای روش دکوراسیون و جانمایی بازی‌ها در این اتاق جذاب ویلاها صحبت می‌کنیم:

 • اتاق بازی موزیکال طراحی کنید:

پخش موسیقی جذابیت اتاق بازی را دوچندان می‌کند. از موسیقی آرامش‌بخش تا موسیقی هیجانی در این اتاق جذاب هستند. بنابراین به طراحی و جانمایی یک سیستم صوتی کارآمد نیاز داریم. از طرفی حتی می‌توانیم از این سیستم صوتی برای نمایش فیلم و اجرای بازی‌های ویدیویی استفاده کنیم. حتی می‌توانید با قرار دادن آلات موسیقی مانند پیانو، حس و حال اتاق را هنری‌تر و اجرای موسیقی آن را زنده‌تر سازید.

 • یک اتاق بازی چندگانه طراحی کنید:

قرار دادن چند بازی داخل اتاق کار ساده‌ای است. به‌ راحتی می‌توانیم از تکنیک‌های دکوراسیون ویلا برای خلق یک کلوپ جذاب خانوادگی استفاده کنیم. به شکلی که بتوان از بخش‌های مختلف اتاق برای چندین نوع بازی متفاوت استفاده کرد. البته هنرمندی شما در تفکیک فضاهای هر بازی است. در عین ‌حال هر بازی باید از فضای کافی اجرا برخوردار باشد.

 • کارگاه کوچک اما کودکانه طراحی کنید:

کودکانِ خود را در مقابل بازی‌های ویدیویی رها نکنید. خلاق باشید و در کنار انواع کنسول‌های بازی یک کارگاه کوچک اما کودکانه دایر کنید. یک میز ساده با دیزاین کودکانه و قرار دادن انواع بازی‌های فکری، سرگرمی، خمیر بازی و… کافی است تا کودک شما حس و حال هیجانی‌تر از حضور فیزیکی در اتاق بازی را تجربه کند.

 • از خلق بازی‌های کم‌جا استفاده کنید:

فرقی نمی‌کند که اتاق بازی شما چه اندازه کوچک و یا بزرگ است. کافی است از تکنیک بازی‌های کم‌جا استفاده کنید و به ‌راحتی بدون درگیر شدن فضای اختصاصی از چندین بازی کاملاً هیجانی برخوردار شوید. نصب حلقه بسکتبال، نصب تخته دارت، خلق دیواره کوهنوردی، نصب تخته وایت برد، ایجاد پرده نمایش و… همگی از تکنیک‌های ساده بازی‌های کم‌جا اما جذاب و دوست‌داشتنی هستند.

 • از استخر توپ تا سرسره‌های کوچک برای کودکان وقت بگذارید:

توجه به اوقات تفریح کودکان از موارد مهم طراحی اتاق بازی ویلا است. کودکان کوچک هستند و به ابزارهای بازی کوچک و کم‌جا نیاز دارند. استخر توپ، سرسره‌های داخلی، چادرهای بازی کودکانه، تاب و… همگی ایده‌های جذابی هستند که حسابی کودک شما را سرگرم خواهند کرد.

 • در طراحی فانتزی باشید:

دکوراسیون اتاق بازی ویلا لزوماً تداعی‌کننده دکوراسیون رسمی دیگر فضاهای ساختمانی نیست. اصولاً این اتاق را جدا کرده‌ایم که از حس و حال خشک و رسمی دیگر فضاهای خانه فاصله بگیریم. در طراحی تا دکوراسیون اتاق بازی ویلا به‌ دنبال ایده‌های فانتزی باشید. رنگ‌های جذاب، چراغ‌های فانتزی، ایجاد نورپردازی تأکیدی و… همگی از ایده‌های فانتزی در اتاق بازی هستند.

هزینه طراحی تا دکوراسیون اتاق بازی ویلا

هزینه طراحی اتاق بازی ویلا به عوامل گوناگون بستگی دارد. در کل اینکه قرار است تا در این اتاق چه بازی‌هایی را راه‌اندازی کنید؟ و یا باید از چه تجهیزاتی تهیه کنید؟ نوع قیمت طراحی را تغییر می‌دهد. در این ‌میان سبک دکوراسیون از نورپردازی تا طرح‌های فانتزی همگی در هزینه نهایی طراحی اتاق تأثیرگذار هستند. با این ‌همه می‌توانیم از مدیریت فضا و چیدمان درست تجهیزات برای بهبود طراحی و مدیریت هزینه‌ها استفاده کنیم. نکته‌ای که در هنر دکوراسیون فضاهای بازی نهفته است. جهت طراحی اتاق بازی ویلا و اجرای تمامی جزئیات از دکوراسیون تا جانمایی ملزومات می توانید از خدمات تخصصی طراحی گروه فرلی دیزاین استفاده کنید.

به این مطلب چند امتیاز می‌دهید

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *